Backup As a Service

Czy wiesz, że

Wykonywanie kopii zapasowych to popularna metoda zabezpieczania danych nie tylko na serwerach

Usługa Backup as a service (BaaS)

Zastanawiasz się, w jaki sposób działają nowoczesne systemy informatyczne związane z archiwizacją danych? Wykonywanie kopii zapasowych to popularna metoda zabezpieczania danych nie tylko na serwerach, ale i wielu innych urządzeniach – także tych stacjonarnych. BaaS, czyli tzw. chmurowe kopie zapasowe polegają głównie na rzetelnym i dokładnym zabezpieczaniu danych znajdujących się na serwerach. Te przechowywane są w chmurze, którą należy wcześniej odpowiednio zabezpieczyć.

Przechowywanie kopii zapasowych w chmurze w dzisiejszych czasach jest w pełni bezpieczne. Jeśli masz własną firmę i przechowujesz wrażliwe dane na stacjach roboczych, koniecznie zadbaj o właściwe narzędzia o środowisko do archiwizacji danych na zasadach backup as a service.

Czym są usługi BaaS?

Obrazek do tekstu

Usługi dotyczące serwerów znane jako backup as a service to nic innego, jak kopie bezpieczeństwa wykonywane w chmurze. Zdalna lokalizacja, w jakiej znajdzie się kopia zapasowa to nie tylko bezpieczne miejsce, ale i szansa na bezproblemowy dostęp do danych z dowolnego komputera i miejsca na ziemi w razie potrzeby.

Można śmiało powiedzieć, że maszyny wirtualne przechowujące dane kopii zapasowych są swego rodzaju alternatywą dla klasycznego podejścia do archiwizacji. Odzyskiwanie danych z uszkodzonych dysków twardych, pendrive-ów i innych urządzeń często jest wręcz niemożliwe. Kluczową rolę odgrywa tu tworzenie kopii zapasowych w chmurze. Dzięki temu eliminujemy ryzyko bezpowrotnej utraty ważnych plików i dokumentów.

Outsourcing związany z usługami BaaS to coraz częściej wybierane rozwiązanie i to przez wiele firm w Polsce, jak i na świecie. Backup danych pozwala na wyeliminowanie ryzyka wystąpienia groźnych ataków hakerskich, błędów oprogramowania i innych zagrożeń dla plików zapasowych.

Model backupu BaaS to po prostu przechowywanie plików w chmurze i dostawcy, czyli inaczej integratora. Oznacza to, iż kopie zapasowe i inne zasoby mogą znajdować się na dyskach twardych, ale takich ze zdalnym dostępem poprzez właściwe oprogramowanie, odpowiednio wysoką mocą obliczeniową oraz stały dostęp do szybkiego łącza internetowego.

Czym są usługi BaaS?

Obrazek do tekstu

Zastanawiasz się, jakie usługi zapewnia backup as a service? Oto kilka najpopularniejszych rodzajów usług, na jakie możesz się zdecydować w ramach outsourcingu IT w tym zakresie.

 • administrowanie systemami replikacji backupu bazy danych;
 • administrowanie kopiami zapasowymi backupu danych;
 • monitorowanie systemu replikacji dla backupu;
 • odzyskiwanie plików, które zostały zamieszczone w backupie na życzenie klienta;.
 • sprawdzanie cykliczne poprawności wykonanych działań w zakresie kopii zapasowych w chmurze.

To tylko niektóre usługi, jakie są dostępne w ramach BaaS. Backup stacji roboczych w chmurze, danych przechowywanych na dyskach twardych i innych plików to coraz popularniejsza usługa w ramach backup as a service.

Pamiętaj, że dobrze wykonany backup to maksymalne zabezpieczenie przed całkowitą utratą danych w razie uszkodzenia sprzętu lub wystąpienia ataku hakerskiego. Jeśli masz w swojej firmie wrażliwe dane, koniecznie zastanów się nad współpracą z dobrą agencją zajmującą się outsourcingiem IT w zakresie usługi backup as a service.

Wszelkie usługi związane z backup as a service to działania polegające na kompleksowym wykonaniu kopii zapasowych tak, aby wszelkie dane zostały bezpiecznie przekopiowane z opcją dostępu do nich w dowolnym momencie.

Chmura daje praktycznie nieograniczone możliwości jeśli chodzi o backup. Można powiedzieć, że backup zrealizowany w ten sposób to odpowiedź na ciągłe zapotrzebowanie firm na bezpieczną i wygodną formę tworzenia kopii zapasowych bez żadnego ryzyka utraty danych.

W jaki sposób działa Backup as a Service?

Zasada działania usług backup as a service jest dość prosta. W ten sposób można wykonać kopie zapasowe bez skomplikowanych procedur. Warto jednak nawiązać współpracę z profesjonalistami, aby cały ten proces przebiegał prawidłowo i odpowiednio sprawnie. Kiedy oprogramowanie do wykonania kopii zapasowych zostanie zainstalowane na urządzeniach, należy wybrać tylko zakres zasobów, dla których ma zostać stworzona kopia zapasowa.

Jak widzisz, sam sposób wykonywania kopii zapasowych w chmurze jest dość prosty. To podobna metoda, która wykorzystywana jest w przypadku urządzeń mobilnych np. tworzenie kopii zapasowych danych ze smartfona bezpośrednio w chmurze np. na Dysku Google przy użyciu dedykowanego konta.

Zalety korzystania z rozwiązania BaaS

Zalety wynikające z korzystania z oprogramowania BaaS są różne. Do najistotniejszych, zaliczamy:

 • brak konieczności kupowania drogiego i dedykowanego sprzętu wraz z oprogramowaniem do backupów;
 • gwarancja bezpieczeństwa dla kopiowanych danych z dysków twardych i urządzeń;
 • szybkość działania;
 • mniejsze koszty dla firmy;

i wiele więcej…

Decydując się na usługi backup as service, przede wszystkim można sporo zaoszczędzić. Jak to możliwe? Otóż wyróżnikiem dla BaaS jest opcja dostępu z dowolnego miejsca i o dowolnej porze do skopiowanych danych. Wystarczy, że masz stały dostęp do sieci i urządzenie mobilne lub komputer.

Co ciekawe, backup danych do chmury pozwala na realizację najważniejszej zasady związanej z bezpieczeństwem, czyli przechowywaniem danych w kilku różnych lokalizacjach. Dużym atutem takiej formy archiwizacji jest także opcja automatycznych aktualizacji baz danych i plików, dzięki czemu backup stale jest aktualny.

Do kolejnych atutów BaaS zaliczamy też opcję szybkiej duplikacji i klonowania systemów operacyjnych np. do testów lub rozwiązywania problemów. W niektórych przypadkach wykonywanie kopii zapasowych w chmurze może być też dobrym początkiem do całkowitej migracji pracy w systemie cloud.

BaaS a bezpieczeństwo danych

Cloud, czyli chmura jako miejsce do przechowywania kopii zapasowych nadaje się idealnie. Przekazując firmowe pliki i dane w ręce specjalistów masz pewność, że każda kopia zapasowa będzie zawsze odpowiednio zabezpieczona. Podpisując umowę z dostawcą usługi backup as a service, otrzymasz spójną i wiarygodną kopię bezpieczeństwa ze stałym dostępem zdalnym. Pamiętaj, że to firma outsourcingowa odpowiada za poprawnie wykonane kopie. Jeśli wybierzesz właściwie – nie musisz obawiać się o kwestie związane z bezpieczeństwem przechowywanych w chmurze (cloud) plików.

BaaS a optymalizacja kosztów w firmie

Usługi związane z BaaS to szansa na realne ograniczenie kosztów związanych z archiwizacją danych w przedsiębiorstwie. Ten model usług jest znacznie tańszy aniżeli tradycyjne podejście do systemów archiwizacji danych. W tym przypadku nie są koniecznie spore nakłady finansowe związane z zakupem oprogramowania i dysków twardych. Oczywiście sam proces odzyskiwania kopii zapasowej z chmury może ostatecznie okazać się czasochłonny, choć koszty związane z takim przedsięwzięciem znacznie przeważają na korzyść usług w chmurze.

BaaS a automatyzacja

Backup as a service to także spore możliwości automatyzacji i optymalizacji działań przedsiębiorstwa. Dlaczego? Głównie ze względu na to, iż podczas planowania backupu liczy się czas przechowywania danych oraz rodzaj wykonywanej kopii. Kiedy firma ma spore przyrosty w kwestii przechowywanych danych na stacjach roboczych, warto zainwestować w zautomatyzowany proces BaaS, dzięki któremu dane w chmurze są okresowo aktualizowane np. na koniec dnia. Takie działania związane z automatyzacją eliminują ryzyko awarii całego systemu komputerowego w firmie oraz konieczności kopiowania np. całych partycji recovery.

Kiedy usługa Backup as a Service przyda się najbardziej?

Obrazek do tekstu

Usługi archiwizacji danych w chmurze świetnie sprawdzają się w wielu firmach niezależnie od branży. Takie działania mają szczególny sens, jeśli planujesz:

 • optymalizację funkcjonowania systemów IT w swoim przedsiębiorstwie;
 • zabezpieczyć dane przechowywane na dyskach twardych przed nieautoryzowanym dostępem;
 • ograniczyć wydatki firmowe.

To podstawowe sytuacje, w jakich przydaje się BaaS, czyli bezpieczne kopie bezpieczeństwa w chmurze (cloud). Co ciekawe, dobrze wykonana kopia zapasowa (recovery) danych w sieci pozwala na szybkie przywrócenie działania uszkodzonego systemu firmowego np. po atakach hakerskich. Głównie z tego względu takie instytucje jak banki, firmy pożyczkowe, przedsiębiorstwa handlowe oraz produkcyjne coraz częściej decydują się na taką formę zabezpieczenia swoich interesów.

Tworzenie kopii zapasowych w chmurze przydaje się też wtedy, kiedy liczy się czas przywracania danych w kryzysowych sytuacjach. Rzadko zdarza się, że firma przenosi wszystkie dane do chmury jednocześnie (chyba, że robi to pierwszy raz). Najczęściej jest to zautomatyzowany proces, który skraca czas dostępu do danych i jednocześnie przyśpiesza pracę w przedsiębiorstwie. Nowoczesne systemu pozwalają na odtworzenie nawet pojedynczych plików w ciągu jednej minuty na wirtualnej maszynie.

Jak wygląda uruchomienie usługi BaaS?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób działa oprogramowanie do archiwizacji BaaS? Profesjonalne firmy outsourcingowe dają klientom dostęp do systemów archiwizujących lub realizują takie usługi samodzielnie na życzenie klienta z zachowaniem ich stałej kontroli. Najpopularniejsze są dwa sposoby uruchomienia aktualizacji danych w chmurze. Zrobisz to w następujący sposób:

Obrazek do tekstu

1. Uruchamiając asystenta konfiguracji kopii zapasowej w sieci, która przeprowadzi użytkownika, krok po kroku, przez każdy z etapów konfiguracji. Ta natomiast prowadzi do wykonania backupu danych w chmurze.
2. Poprzez samodzielną i ręczną konfigurację procesu archiwizacji w chmurze – tutaj jednak wymagane jest doświadczenie, jakie mają tylko specjaliści zajmujący się systemami BaaS.

Sam proces archiwizacji nie jest skomplikowany i przebiega automatycznie. Osoba zajmująca się jego uruchomieniem i konfiguracją musi określić takie czynniki, jak:

 • stopień kompresji danych;
 • nazwa archiwum backupu;
 • katalog, gdzie będą przechowywane skopiowane zasoby;
 • częstotliwość aktualizacji.

Powyższe informacje to krótki opis tego, jak działają usług wykonywania kopii zapasowych danych w chmurze. Każda firma, która ma własny system informatyczny i pracuje na stacjach roboczych powinna zastanowić się nad outsourcingiem IT w zakresie BaaS, by zoptymalizować swoje procesy, a także zaoszczędzić sporo firmowych pieniędzy na archiwizacji.

Usługa BaaS, czyli wygodny backup w chmurze

W Cloud4you rozumiemy, że bezpieczeństwo danych to priorytet dla każdej organizacji. Dlatego oferujemy usługę Backup as a Service (BaaS), która to zapewnia wygodny backup w chmurze, dostosowany do potrzeb firm różnej wielkości.

Usługa BaaS to rozwiązanie, które pozwala na automatyczne tworzenie kopii zapasowych danych, ich szyfrowanie i przechowywanie na zdalnych serwerach. To wygodna alternatywa dla tradycyjnych metod backupu, eliminująca konieczność manualnego kopiowania plików oraz inwestycji w własne, często kosztowne, rozwiązania infrastrukturalne.

Korzystając z BaaS w Cloud4you, zyskujesz nie tylko przestrzeń w bezpiecznym środowisku chmury, ale również dostęp do naszych, dużych zasobów.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Tagi oferty: backup as a service, usługi BaaS, replikacja backupu danych, backup it

Zapraszamy do współpracy

dołącz do grona naszych klientów!

Kontakt