Praca w chmurze – wady i zalety. Czy warto?
Ponad połowa firm ma zamiar przenieść swoje działania do chmury do końca 2022 roku. Organizacje doceniają usługi cloud za skalowalność, wygodę i oszczędność. Nawet 80% czasu związanego z obszarem IT może zostać zredukowana za pomocą chmury, a do tego zapewnia ona nawet 5-krotny zwrot z inwestycji. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na migrację do chmury.
Czym jest chmura?
Chmura obliczeniowa jest oprogramowaniem, którego zadaniem jest przechowywanie plików, przetwarzanie danych i umożliwienie komunikacji pomiędzy użytkownikami. Chmura to sieć połączonych ze sobą serwerów, które mogą znajdować się w różnych lokalizacjach, a przesyłanie danych odbywa się niemal natychmiastowo.
Maszyny, na których pracują serwery należą do dostawców usług cloud. Zadaniem usługodawcy jest zadbanie o to, by działały 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. To właśnie dostawca usługi zapewnia stały dostęp do dokumentów znajdujących się na serwerach i zabezpieczają maszyny przed zniszczeniem.
Zastosowanie chmury w biznesie
Usługi cloud zyskują na popularności i są coraz częściej stosowane w biznesie. Wystarczy zauważyć, że w ostatniej dekadzie rynek chmury wzrósł o ponad 600%! Korzyści płynące z korzystania z chmury to między innymi:
- poczta elektroniczną w domenie firmy, która ułatwia wewnętrzną komunikację i zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa;
- przechowywanie plików na wirtualnym dysku, które jest znacznie wygodniejsze niż korzystanie z fizycznych nośników, ponieważ można uzyskać do nich dostęp w dowolnym miejscu i czasie;
- umożliwienie współpracy pomiędzy członkami grupy w czasie rzeczywistym, na przykład przy tworzeniu prezentacji wprowadzane zmiany zapisywane są w czasie rzeczywistym i są widoczne dla innych współpracowników;
- kontrola dostępu do dokumentów, dzięki czemu wygodnie można zarządzać zasobami firmy;
- automatyczne wykonywanie kopii zapasowej.
Ze względu na te korzyści coraz więcej firm decyduje się na migrację do chmury. W szczególności korzystają z niej:
- firmy, które posiadają kilka oddziałów (w mieście, kraju lub na świecie),
- przedsiębiorstwa, w których realizacja projektów opiera się na współpracy osób z różnych działów, na przykład agencje marketingowe;
- organizacje, których członkowie pracują zdalnie lub hybrydowo
- firmy, który organizują spotkania online;
- szkoły i uczelnie, które prowadzą zajęcia w formie online.
Chmura w biznesie – wady i zalety
Usługi cloud wspierają funkcjonowanie organizacji, ale nie są rozwiązaniem idealnym. Przed wdrożeniem chmury do przedsiębiorstwa warto zapoznać się z wadami i zaletami, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.
Zalety
Łatwe zarządzanie
Wdrożenie usług chmurowych w firmie nie zajmuje dużo czasu, a skorzystanie z usług profesjonalnego dostawcy pozwoli Ci skupić się na prowadzeniu biznesu bez przerwy na okres migracji. Co więcej, korzystanie z danych w chmurze nie wymaga technicznych umiejętności. Infrastruktura chmurowa jest intuicyjna i dostępna z poziomu aplikacji lub strony internetowej.
Oszczędność finansowa
Usługi cloud pozwalają zmniejszyć koszta związane z działem IT. Chmura rozwiązuje problem inwestycji w sprzęt do magazynowania danych oraz konieczność zorganizowania przestrzeni do przechowywania dysków i innych fizycznych nośników. Ponadto płacisz tylko i wyłącznie za przestrzeń, którą wykorzystujesz. Dzięki temu jesteś w stanie zaoszczędzić nawet do 40% kosztów związanych z inwestycją w sprzęt.
Przewaga strategiczna
Chmura pozwala osiągnąć przewagę nad konkurencją, ponieważ niweluje czas potrzebny na zakup sprzętu IT i realizację zamówień lub projektów. Usługi cloud tworzą wiele możliwości, a przy tym nie wymagają inwestycji w infrastrukturę i obsługi administracyjnej. Dzięki temu można skupić się tylko i wyłącznie na rozwoju biznesu, a przy tym w krótszym czasie wdrażać nowe technologie i usługi na rynek.
Skalowalność
Chmura rozwiązuje również takie problemy jak ograniczenie przestrzeni dyskowej czy konieczność płacenia za usługę z góry. Wszystkie procesy przetwarzania danych w przestrzeni cloud są łatwo skalowalne. W dowolnym momencie możesz odejmować lub dodawać zasoby, zmniejszając lub zwiększając w ten sposób koszty. W efekcie jeśli Twój biznes będzie się rozwijał, chmura będzie dostosowywać się do Twoich potrzeb.
Niezawodność
Wybierając odpowiedniego dostawcę usług cloud, możesz liczyć na profesjonalną konfigurację chmury, obsługę infrastruktury oraz błyskawiczną pomoc w razie wystąpienia awarii. W Cloud4You oferujemy kompleksowe usługi związane z chmurą prywatną i hybrydową – od doradztwa, przez konfigurację i obsługę, po zarządzanie kryzysowe i wsparcie w razie awarii.
Wady
Bezpieczeństwo
Usługodawcy cloud wdrażają najlepsze certyfikaty i korzystają z najnowszych standardów bezpieczeństwa, które potwierdzają zapewniony poziom zabezpieczenia. Zawsze jednak będzie istnieć pewne ryzyko. W przypadku chmury publicznej powierzasz zewnętrznej firmie ważne informacje biznesowe i dokumenty. Co prawda najczęściej są one szyfrowane i dodatkowo zabezpieczane, ale sprawny haker wciąż może uzyskać dostęp do plików znajdujących się w chmurze, wykorzystują błąd w systemie lub osoby trzecie.
Jednak wybierając zaufanego i sprawdzonego dostawcę usług cloud, można liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa i ochrony danych. Co więcej, chmura hybrydowa i prywatna gwarantują jeszcze lepsze zabezpieczenia wrażliwych informacji.
Przepustowość i awarie
Wybór odpowiedniego dostawcy ma również wpływ na niezawodność chmury. Awarie i przerwy w dostawie usług cloud się zdarzają, jednak istotne jest, jak szybko zostają przywrócone do działania. Właśnie dlatego przy podpisywaniu umowy należy wybrać usługodawcę, który gwarantuje wysoki poziom SLA i zapewnia błyskawiczną reakcję na występujące problemy.
Migracja do chmury – czy warto?
Chmura może usprawnić codzienne funkcjonowanie i rozwój wielu przedsiębiorstw. Usługi cloud są pomocne przy pracy zdalnej, a także w prowadzeniu wewnętrznej komunikacji. Dodatkowo korzystając z chmury prywatnej lub hybrydowej można liczyć na bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Z tych powodów zdecydowanie warto rozważyć migrację do chmury.
Jeśli chciałbyś wdrożyć usługi cloud do swojej firmy lub przeprowadzić migrację do chmury, skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy zajmują się kompleksowym wdrożeniem – od migracji do chmury, przez zarządzanie infrastrukturą, po pomoc na wypadek awarii.