ADMINISTRACJA I ZARZĄDZANIE SERWERAMI FIRMOWYMI

Czy wiesz, że

Administracja serwerem to jedna z usług, jaka jest najczęściej oferowana przez wiele firm z branży IT związanych z bezpieczeństwem sieciowym?

Administracja i zarządzanie serwerami firmowymi

Zastanawiasz się, czym jest administracja serwerem oraz zarządzanie nim? To jedna z usług, jaka jest najczęściej oferowana przez wiele firm z branży IT związanych z bezpieczeństwem sieciowym. Znajomość podstaw architektury serwerowej oraz usług administracji serwerami to podstawa, aby móc łatwo i bezpiecznie instalować poprawki bezpieczeństwa i wykonywać inne czynności w sieci np. lokalnej w firmie. Chcesz wiedzieć, czym jest w praktyce administracja serwerami oraz kto się zajmuje wykonywaniem kopii bezpieczeństwa danych na firmowych serwerach? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych informacji.

Czym jest administracja serwerami?

Obrazek do tekstu

Administracja serwerami i zarządzanie infrastrukturą serwerową to między innymi sprawdzenie uprawnień uruchomionych procesów na konkretnych urządzeniach podłączonych do firmowej sieci. Administracją serwerami nazywamy przede wszystkim monitoring lokalnych serwerów oraz wykonywanie konfiguracji sprzętowej w firmie. Obecnie specjalizacja w IT, która cieszy się największą popularnością np. w korporacjach, jest właśnie administrator serwerów. Osoba na takim stanowisku jest odpowiedzialna za monitoring serwerów oraz przeprowadzanie poprawnego procesu konfiguracji serwera wraz z zainstalowanym systemem operacyjnym.

Ogólnie rzecz biorąc, administracja serwerami dotyczy wszystkiego, co jest związane z rozwojem i bezpieczeństwem infrastruktury serwerowej. Do zadań administratora IT zaliczamy takie czynności, jak:

·  instalacja poprawek bezpieczeństwa;
·  monitoring usług;
·  monitorowanie ruchu w lokalnej sieci;
·  przypisywanie zadań serwera;
·  dbanie o bezpieczeństwo serwera;
·  i wiele innych…

Jak widzisz, sama administracja serwerami jest bardzo ważna, gdyż wpływa na poprawne funkcjonowanie sieci całego przedsiębiorstwa. W dzisiejszych czasach nie każda firma ma budżet przeznaczony na zatrudnienie profesjonalnych firm zarządzających serwerami, dlatego bardzo często dochodzi do włamań i nadużyć w formie np. wycieków danych z firmowych serwerów.

Jakie usługi wchodzą w ramach administracji serwerami?

Chcesz wiedzieć, jakie usługi wchodzą w skład administracji serwerem lokalnym w firmie lub nawet dużej korporacji? Oto kilka zadań, jakimi zajmują się profesjonalne firmy związane z bezpieczeństwem danych na serwerach:

  • instalacja i konfiguracja serwera;
  • dbałość o czystość i przejrzystość danych na serwerze;
  • optymalizacja procesów związanych ściśle z obsługą serwera;monitoring u
  • sługi administracji serwerami;
  • aktualizacja oprogramowania na stacjach roboczych;
  • stworzenie kopii bezpieczeństwa oraz kopii zapasowych dla kluczowych danych;
  • analiza logów firmowej sieci;
  • rozbudowywanie planu rozwoju oraz konsultacje z zakresu bezpieczeństwa IT

Jak widzisz do administracji serwerem przydaje się nie tylko wiele umiejętności w branży IT, ale także obszerna wiedza z zakresu bezpieczeństwa danych na serwerach. Firma zajmująca się zarządzaniem i administracją serwerami ma najczęściej dostęp do panelu klienta, gdzie znajduje się podstawowe zabezpieczenie serwera, które można w pełni konfigurować. Oprócz powyższych zadań, które mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo danych oraz wydajność uruchomionych programów na serwerze, warto też zaznaczyć, że profesjonaliści zajmujący się zarządzaniem serwerami reagują też e-mailowo jako wsparcie techniczne, monitorują dyski oraz instalują dodatkowe wtyczki i usługi dla użytkowników sieci firmowej.

Konfiguracja serwera

W kwestii administracji serwerem warto też wiedzieć, na czym polega jego dokładna konfiguracja. W tym przypadku konfiguracja serwera w poprawny sposób możliwa jest tylko po zatrudnieniu profesjonalnej firmy zajmującej się bezpieczeństwem w IT. Do zarządzania serwerem potrzebne są nie tylko umiejętności, ale wiedza z tego zakresu. Serwer spełnia wiele funkcji, a między innymi zapewnia dostęp do zasobów wszystkim jego użytkownikom. Konfiguracja serwera wymaga dostępu do konta klienta – panelu serwisowego. To jedyny sposób, aby móc w pełni skonfigurować i ustawić poprawnie działanie wszystkich usług serwerowych oraz programów.

Monitoring wydajności serwerów

Monitoring wydajności serwerów to proces, który ma na celu wspierać automatyzację nadzorowania serwerów firmowych. Na czym to dokładnie polega? Firma zajmująca się obsługą firmowego serwera analizuje dane i gromadzi je w czasie rzeczywistym oraz historycznym. Dzięki temu specjaliści mogą sprawdzać wydajność procesorów i analizować problemy występujące na serwerze. Wyeliminowanie jakichkolwiek problemów jest przyczyną poprawy struktury bazy danych na dyskach, a także zapewnia gwarantowany czas reakcji na ataki hakerskie.

Wykonywanie kopii zapasowych

Realizacja kopii zapasowej danych na serwerach to bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli znajdują się na nich wrażliwe dane. Warto wykonywać kopię co najmniej raz w miesiącu, choć specjaliści wskazują, iż warto robić to przynajmniej raz na tydzień. Wszelkie kopie zapasowe serwera warto dokładnie zabezpieczyć hasłem i uniemożliwić do nich dostęp osobom postronnym. W ten sposób eliminuje się ryzyko włamania do dysków, a tym samym wyciek wrażliwych danych na pracującym serwerze.

Weryfikacja serwera pod kątem znanych luk bezpieczeństwa

Serwery komputerowe nie od dziś są mocno podatne na luki w zabezpieczeniach oraz usterki sprzętowe i nie tylko. Wiele z nich wynika z nieprawidłowej eksploatacji sprzętu lub po prostu braku właściwej konfiguracji. Specjaliści IT często zajmują się weryfikacją serwera pod kątem znanych luk bezpieczeństwa, dzięki czemu są w stanie wyeliminować najpopularniejsze problemy będące najczęściej powodem np. ataków hakerskich. Jeśli zainwestujesz w profesjonalne usługi testerów serwerowych oraz aplikacji działających na serwerach, skutecznie wyeliminujesz wszelkie problemy z ich działaniem, a także „załatasz” luki w bezpieczeństwie np. brakujące skrypty i kod oprogramowania.

Dlaczego warto skorzystać z zewnętrznej administracji serwerami?

Obrazek do tekstu

Jest wiele powodów, dla których warto korzystać z pomocy zewnętrznych firm administrujących serwerami. Prowadząc własną firmę z serwerem lokalnym, wcale nie musisz znać się na wszystkim. Jeśli chcesz zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa danych oraz zmniejszyć ryzyko ataków hakerskich na swój lokalny system sieciowy, koniecznie zatrudnij profesjonalną firmę zarządzającą serwerami firmowymi.

Zdecydowanie warto zadbać o interesy swojej firmy i zatrudnić profesjonalistów zajmujących się konfiguracją serwerów MySQL oraz innych. Dzięki temu usprawnisz działanie kodu aplikacji klienta, a także pozbędziesz się wszelkich luk w zabezpieczeniach, które mogłyby wywołać kłopoty np. w wyciekiem danych z serwera. Wybieraj więc mądrze i nawiąż współpracę z serwisem IT, który kompleksowo zajmie się Twoim serwerem firmowym zarówno pod kątem jego konfiguracji, monitorowania, jak i wprowadzania aktualizacji oraz poprawek bezpieczeństwa.

Zapraszamy do współpracy

dołącz do grona naszych klientów!

Kontakt