Chmury hybrydowe dla firm
Jeśli Twoja firma szuka bezpiecznej przestrzeni, aby przenieść procesy biznesowe na nowy poziom, rozsądną decyzją jest migracja części procesów oraz kopii zapasowych do chmury. Rozwiązania chmurowe są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Choć dostępne są różne formy współpracy oferowane przez dostawców chmury, ważne, aby wybrać taki, który jak najlepiej spełnia potrzeby biznesowe Twojej organizacji.
Najczęściej omawiane rodzaje chmury to chmura publiczna i chmura prywatna. Pierwsza z nich jest najszybsza we wdrożeniu i bardzo elastyczna, druga – maksymalnie bezpieczna. Co jednak, jeśli chcesz połączyć elastyczność i szybkość chmury publicznej z bezpieczeństwem usług i kopii zapasowych chmury prywatnej? Rozwiązaniem może być chmura hybrydowa, która łączy i ujednolica usługi chmury prywatnej i chmury publicznej.
Co to jest chmura hybrydowa?
Chmura hybrydowa łączy infrastrukturę lokalną (lub chmurę prywatną) z chmurą publiczną. Umożliwia przenoszenie danych i aplikacji między dwoma środowiskami. Ten typ chmury zapewnia orkiestrację, zarządzanie i możliwość przesyłania danych między elementami infrastruktury, tworząc optymalne środowisko, które potrafi obsługiwać korporacyjne obciążenia obliczeniowe.
W tym modelu część systemów utrzymywanych jest w środowisku chmury prywatnej (zwykle są to dane o znaczeniu krytycznym), a pozostałe funkcjonują w oparciu o model chmury publicznej.
Model hybrydowy zapewnia więc zalety chmury – wydajność na żądanie, zachowanie elastyczności i możliwości skalowania, a dodatkowo maksymalną kontrolę nad kluczowymi dla biznesu zasobami, danymi i systemami, bez obaw o ich zgodność z regulacjami prawnymi i bezpieczeństwo. Obciążenia możesz swobodnie przenosić pomiędzy chmurą publiczną i prywatną w miarę zmian zapotrzebowania.
Jak działa chmura hybrydowa?
Początkowo cała idea chmury hybrydowej opierała się na przekształceniu części lokalnego przetwarzania danych w infrastrukturę chmury prywatnej, a później na integrowaniu tej infrastruktury ze środowiskiem chmury publicznej (jak np. Google Cloud Platform). W efekcie zbudowano zunifikowaną infrastrukturę IT, która łączy istniejącą już chmurę prywatną w centrum danych z jedną lub kilkoma chmurami publicznymi.
Chmura hybrydowa obejmuje również obciążenia brzegowe – są one przenoszone bliżej miejsca, w którym znajdują się dane, dzięki czemu urządzenia przeznaczają mniej czasu na komunikowanie się z chmurą, zmniejszając tym samym opóźnienia.
Lokalizacja usług w modelu hybrydowym uzależniona jest od potrzeb konkretnej organizacji.
- Możesz wszystkie wrażliwe dane przechowywać lokalnie, a tylko te, które nie są krytyczne – na serwerach chmurowych.
- Wykorzystywać moc obliczeniową chmury do przechowywania wszystkich danych w firmie.
- Moc obliczeniową zapewniać lokalnie, a wszystkie dane przechowywać w chmurze.
Chmura hybrydowa a chmura prywatna i publiczna
W przypadku chmury publicznej zasoby są współdzielone przez wielu klientów. Ten model świetnie sprawdza się w analizowaniu dużych zbiorów danych, ponieważ pozwala elastycznie korzystać z dużych zasobów danych na żądanie w atrakcyjnych opcjach rozliczeniowych. Chmura publiczna jest szybka w skalowaniu i uruchomieniu.
Chmura prywatna to natomiast infrastruktura całkowicie dedykowana jednemu klientowi. Model ten zapewnia najwyższy stopień kontroli, prywatności i bezpieczeństwa.
Hybryda łączy funkcjonalności obu modeli i umożliwia organizacjom dostosowanie rozwiązania np. do sezonowych zmian w działalności.
Ciężko odpowiedzieć na pytanie, który model chmurowy jest najlepszy. Ostateczna decyzja powinna zawsze zależeć od specyficznych wymagań konkretnej firmy, jej wymogów prawnych i planów na przyszłość. Zwykle z publicznej najczęściej korzystają małe startupy i firmy działające międzynarodowo, a z chmury prywatnej – instytucje rządowe, a także firmy z sektorów finansowego i medycznego. Chmura hybrydowa jest najbardziej uniwersalna i ma zastosowanie zarówno w średnich, jak i dużych organizacjach.
Zalety chmury hybrydowej w firmie
Chmura hybrydowa to rodzaj infrastruktury IT, dzięki któremu płynnie zintegrujesz systemy i aplikacje udostępniane przez dostawców chmury publicznej z chmurą prywatną. Całym systemem zarządzasz za pomocą jednej platformy, w przeciwieństwie do środowiska multicloud, gdzie każdym ze środowisk trzeba zarządzać osobno.
Dużą zaletą chmury hybrydowej jest bezpieczeństwo – środowisko hybrydowe to swego rodzaju połączenie najwyższej możliwej mocy obliczeniowej z najwyższym poziomem kontroli. Dobrze zaprojektowana chmura prywatna jest więc idealnym połączeniem środowiska chmurowego prywatnego z publicznym.
Podobnie jak w przypadku chmury publicznej, masz pełną kontrolę nad kosztami, ponieważ duża część usług dostępnych jest na żądanie. Sprawia to, że moc obliczeniową możesz elastycznie zwiększać w zależności od tego, jakie obecnie masz kluczowe zapotrzebowania. W okresach zwiększonego zapotrzebowania możesz szybko wykorzystać potencjał i natychmiast przenieść aplikacje i dane między środowiskiem prywatnym i publicznym. Chmura hybrydowa wspiera więc zachowanie ciągłości biznesowej, niezależnie od sytuacji.
Omawiając zalety hybrydy, nie można też zapomnieć o łatwym i szybkim odzyskiwaniu danych w przypadku awarii lub cyberataku. Chmura hybrydowa jest doskonałą przestrzenią do przechowywania backupu. Kopie zapasowe danych z chmury publicznej możesz przechowywać w chmurze prywatnej, a dane z chmury prywatnej – w chmurze publicznej. Dzięki temu ochrona firmowych danych jest jeszcze bardziej skuteczna. Gdy tylko dojdzie do awarii lub cyberataku, możesz łatwo przywrócić dane z innego środowiska.
Wady chmury hybrydowej w firmie
Niektórzy uważają, że wdrożenie chmury hybrydowej w organizacji może nieść za sobą wyższe koszty niż w przypadku chmury prywatnej i chmury publicznej. Rzeczywiście, jeśli nie uda się wyeliminować nadmiaru danych między modelami chmury, całkowity koszt może być stosunkowo wysoki. Jeśli jednak wdrożenie przeprowadzasz z zaufanym i sprawdzonym partnerem, ryzyko wystąpienia takiej sytuacji jest niewielkie.
Również kompleksowa analiza IT i procesów biznesowych, których zadaniem jest stworzenie jasnej koncepcji użytkowania, mogą powodować wyższe nakłady początkowe. W przypadku chmury hybrydowej trudniej jest też kontrolować optymalizację wykorzystania chmury publicznej. Chmura prywatna ma ograniczoną pojemność, jednak w przypadku chmury publicznej płacisz za przestrzeń, którą zużywasz. Może to wiązać się z ryzykiem pozostawienia w chmurze aktywnych procesów, które nie są Ci potrzebne, a generują zbędne koszty.
Często wskazywaną wadą chmury hybrydowej jest też przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo w chmurze na przedsiębiorcę, czyli osobę, która ponosi największe ryzyko. Musi więc on cały czas monitorować możliwe luki w zabezpieczeniach między dwoma typami chmur.
Wreszcie, istnieje ryzyko napotkania problemu niskiego przepływu danych w sieci podczas przenoszenia plików między chmurami. Wszystkie te ryzyka można jednak zniwelować, nawiązując współpracę z profesjonalnym dostawcą usługi.
Dla kogo chmura hybrydowa będzie doskonałym rozwiązaniem?
Jeśli chodzi o rozwiązania cloud, oferta rynkowa jest bardzo szeroka. Każda firma, niezależnie od branży i wielkości, e może bez problemu skorzystać z usług w chmurze w oparciu o własne potrzeby biznesowe. Od przechowywania danych aż po analitykę predykcyjną, jest wielu dostawców, którzy dopasują usługi do Twoich potrzeb. W zależności od tego, jakie masz wymagania i cele, eksperci polecają różne modele chmurowe. Przykładowo, chmurę prywatną często wybierają organizacje rządowe, finansowe czy medyczne.
Kto w takim razie powinien zdecydować się na chmurę hybrydową? Hybryda jest doskonałym rozwiązaniem dla firm, które:
- Potrzebują elastycznej struktury z powodu dynamicznych zmian w procesach i obciążeniach organizacji.
- Preferują stopniową migrację obciążeń do chmury.
- Przetwarzają bardzo duże ilości danych.
- Posiadają wiele oddalonych od siebie lokalizacji, a nie chcą obsługiwać wielu chmur prywatnych oddzielnie.
- Chcą zachować elastyczność infrastruktury, jednak podlegają restrycyjnym przepisom prawnym w zakresie zabezpieczania danych.
Ile kosztuje hybrydowa chmura dla firm?
Usługi chmurowe to obecnie jeden z najgorętszych trendów, jeśli chodzi cyfryzację procesów i transformację globalnej gospodarki. Niemal każda firma jakąś część swoich działań już przeniosła do chmury i nie wygląda na to, aby trend ten miał ulec zmianie.
Firmy cenią chmurę hybrydową za jej elastyczność i skalowalność, a jednocześnie ogromne możliwości w zakresie mocy obliczeniowej. Rozwiązanie hybrydowe łączy w pewnym sensie dwa chmurowe światy, oferując nie tylko elastyczność i skalowalność, ale też bezpieczeństwo i kontrolę. Gwarantuje ciągłość i stabilność działania i jednocześnie umożliwia efektywne zarządzanie kosztami projektu.
Oprócz wspomnianych zalet, nasi klienci podkreślają jeszcze jedną – chmura hybrydowa jest bardzo opłacalna. Nie musisz inwestować we własną serwerownię i sprzęt, a także utrzymanie zespołu odpowiedzialnego za obsługę, koszty napraw i konserwacji, a także koszty energii elektrycznej. Choć początkowo wdrożenie chmury hybrydowej wygląda jak duża inwestycja, zaczyna ona bardzo szybko się zwracać. To, jaki będzie ostateczny koszt wdrożenia rozwiązania chmurowego w Twojej firmie, uzależnione jest od zasobów, których potrzebujesz, a także od wdrożonego przez dostawcę usług w chmurze modelu współpracy.
W razie potrzeby jednak, zasoby możesz łatwo i szybko dodawać. Jest to doskonała opcja, gdy okazuje się, że zasoby posiadanego lokalnie rozwiązania są niewystarczające. Wystarczy wtedy zastosować moc obliczeniową chmury publicznej z jednoczesnym zachowaniem danych projektu w ramach dotychczasowej infrastruktury.
Dodatkowo hybryda pomaga optymalizować koszty tworzenia i przechowywania backupu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach chmury hybrydowej, skontaktuj się z przedstawicielem Cloud4You!
Pytania i odpowiedzi
Ile kosztuje backup w chmurze hybrydowej?
Cena backupu w chmurze hybrydowej w Cloud4you jest ustalana indywidualnie, zapewniając Ci pełną kontrolę nad kosztami. Nasze rozwiązanie jest opłacalne i elastyczne, co oznacza, że możesz dostosować moc obliczeniową do aktualnych potrzeb Twojej firmy. Dzięki chmurze hybrydowej nie musisz inwestować we własną infrastrukturę IT, a tym samym obniżasz koszty związane z utrzymaniem serwerowni, naprawami, konserwacją oraz zużyciem energii elektrycznej.
Czy trzymanie danych w chmurze hybrydowej jest bezpieczne?
Tak, trzymanie danych w chmurze hybrydowej jest bezpieczne. Wykorzystujemy zaawansowane metody zabezpieczeń, w tym szyfrowanie danych, firewalle oraz systemy wykrywania i zapobiegania intruzom, co zapewnia ochronę przed cyberzagrożeniami. Dodatkowo, nasze rozwiązania hybrydowe łączą bezpieczeństwo prywatnej chmury z elastycznością chmury publicznej, umożliwiając bardziej kontrolowane zarządzanie danymi i aplikacjami, co zwiększa ogólny poziom bezpieczeństwa.
Czemu warto postawić na chmurę hybrydową w Cloud4You?
Wybór chmury hybrydowej w Cloud4You to decyzja, która zapewnia elastyczność, skalowalność i wydajność na żądanie, charakterystyczne dla modeli chmurowych, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej kontroli nad kluczowymi zasobami biznesowymi. Nasze rozwiązanie hybrydowe oferuje idealne połączenie mocy obliczeniowej chmury publicznej z bezpieczeństwem i kontrolą chmury prywatnej. Pozwala to na swobodne przenoszenie obciążeń między środowiskami w zależności od zmieniających się potrzeb i wymagań, jednocześnie utrzymując zgodność z regulacjami prawnymi.
Tagi oferty: chmury hybrydowe, backup hybrydowy warszawa, chmura hybrydowa warszawa