Zapraszamy do współpracy
dołącz do grona naszych klientów!
KontaktStara zasada cyberbezpieczeństwa mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy regularnie robią kopie zapasowe systemu, oraz tych, którzy dopiero zaczną to robić po pierwszej utracie danych.
Stara zasada cyberbezpieczeństwa mówi, że ludzie dzielą się na tych, którzy regularnie robią kopie zapasowe systemu, oraz tych, którzy dopiero zaczną to robić po pierwszej utracie danych. I niestety z doświadczenia wiemy, że zasada ta jest prawdziwa. Każda firma prędzej czy później staje przed problemem zagrożenia danych i potrzebuje tworzenia kopii zapasowych, która stanie się podstawową metodą zabezpieczania informacji przed utratą, zniszczeniem lub usunięciem. Tworzenie backupu w celu przechowywania danych to jedna z najważniejszych zasad archiwizacji danych.
Eksperci polecają, aby backupy przechowywać w przynajmniej dwóch dodatkowych miejscach na oddzielnych nośnikach. Dzięki temu nawet gdy oryginalne dane zostaną utracone, nadal posiadasz ich kopie. Jest wiele metod przechowywania backupu. Duża część decyduje się na archiwizację zasobów na taśmach magnetycznych w ramach usługi TaaS (Tape as a Service) lub ToD (Tape on Demand). Pierwsza opcja polega na tym, że klient co miesiąc płaci stałą kwotę, a w ramach usługi otrzymuje obsługę taśmy magnetycznej w centrum danych z możliwością transportu do wskazanego miejsca. Druga opcja to wykonywany jednorazowo backup na żądanie lub np. rozszerzenie zwykłej kopii zapasowej.
Regularny backup danych i dysków twardych powinien być wykonywany przede wszystkim ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Kopie zapasowe podnoszą poziom ochrony danych oraz poziom bezpieczeństwa w dostępie i zarządzaniu informacjami.
Backup powinna robić każda firma, która nie może pozwolić sobie na jakiekolwiek przestoje w działaniu, nawet w przypadku katastrof naturalnych jak pożar czy trzęsienie ziemi. Czasami, gdy podczas katastrofy uszkodzone zostają komputery, backup jest jedyną szansą na przywrócenie całego systemu do stanu sprzed wypadku.
Regularnie wykonywane backupy to gwarancja, że firma nie zostanie na jakiś czas sparaliżowana. Można więc powiedzieć, że kopia danych to oszczędność czasu – w razie utraty danych wystarczy przywrócić je z odpowiednich nośników i można bez przeszkód kontynuować pracę.
Robiąc kopię zapasową, warto trzymać się reguły 3-2-1. Mówi ona, że optymalne jest posiadanie trzech backupów (jeden oryginalny i dwie kopie na różnych nośnikach) na przynajmniej dwóch różnych nośnikach, z czego jeden powinien być nośnikiem przechowywanym w lokalizacji fizycznej innej niż reszta.
Warto podkreślić, że tworzenie kopii danych to nie to samo co archiwizacja danych. Kopia bezpieczeństwa przechowywana jest na innym nośniku, archiwizacja danych to natomiast podział danych na aktualne i historyczne.
Choć mogłoby się wydawać, że dane będą wystarczająco zabezpieczone, gdy przechowujemy je na zewnętrznych dyskach, nie jest to prawda. Zdarza się, że firma posiadająca prawidłowo wykonaną kopię bezpieczeństwa, traci wszystkie dane z powodu cyberataku lub usunięcia (przypadkowo lub celowo) danych przez pracownika. Przedsiębiorstwa często padają też ofiarami ataków ransomware, mających na celu wyłudzenie okupu.
Dlatego kopie zapasowe nie powinny być przechowywane tylko na dysku lub publicznie dostępnym serwerze, które zawierają hasła adminów czy stare kopie plików konfiguracyjnych. Należy też pamiętać o regularnych aktualizacjach oprogramowania i przeprowadzaniu testów penetracyjnych, które pomagają wykryć potencjalne problemy.
Ważne też, aby nie tworzyć kopii zapasowych danych na tym samym dysku twardym, na którym zainstalowany jest system operacyjny. Nośniki, których używasz do przechowywania danych kopii zapasowych powinny być zawsze trzymane w bezpiecznym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby nieuprawnione. Trzeba też pamiętać, że fizyczne zewnętrzne nośniki mogą być narażone na zniszczenie, awarię lub kradzież.
Technologia umożliwia przechowywanie kopii bezpieczeństwa na różnych nośnikach. Obecnie najczęściej klienci, oprócz przechowywania kopii na dyskach zewnętrznych, często decydują się na rozwiązania chmurowe, a także niezawodny backup taśmowy.
Zarówno kopia zapasowa na lokalnym dysku, jak i system korzystania z chmury mają swoje wady i zalety. Dostępne rozwiązania w pełni zależą jednak od potrzeb konkretnej firmy i tego, jakie ma wymagania np. odnośnie ceny czy parametrów.
Rozwiązania chmurowe stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Backup w chmurze ma zalety, wśród których najczęściej wymienia się:
Ciekawą i często polecaną przez ekspertów alternatywą jest napęd taśmowy, czyli tzw. taśmy LTO. Pamięć taśmowa jako nośnik offline, zapewnia wyjątkowo skuteczną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem typu ransomware. Wynika to z faktu, że nośnikiem, na którym przechowywane są dane, jest napęd taśmowy, który nie znajduje się w sieci. Z tego powodu cyberprzestępcy nie mogą dostać się do danych w celu ich zaszyfrowania. Inne zalety backupu na taśmach:
Oba rozwiązania mają plusy, których nie można nie zauważyć. Z jednej strony, rozwiązania chmurowe mają z roku na rok coraz więcej zwolenników. Z drugiej strony mamy napęd taśmowy, zapewniający maksymalną szybkość użycia, elastyczność i bezpieczeństwo.
Rozwiązania chmurowe, w przeciwieństwie do taśm, nie wymagają inwestowania w żadną infrastrukturę. Nie ma też konieczności samodzielnego administrowania, obsługi i aktualizacji systemu. Dane są mobilne i masz do nich dostęp z każdego miejsca. Warto jednak podkreślić, co oferują usługi w ramach napędu taśmowego i maszyn wirtualnych – cena za gigabajt jest bardzo niska, a dane są doskonale mobilne bez połączenia sieciowego. Ważne jest też długoterminowe przechowywanie lub archiwizacja danych w niemal nieskończonej skali.
Choć w dzisiejszym świecie wiele danych magazynuje się w chmurze, backup maszyny wirtualnej na taśmę nadal jest jednym z najważniejszych systemów ochrony danych firmy. Wszystko zależy jednak od potrzeb danej organizacji, dlatego niezwykle istotne jest znalezienie partnera, który zapewni Ci optymalne rozwiązanie backupowe.
Tworzenie kopii zapasowych na taśmie daje duże możliwości, zarówno w kwestii bezpieczeństwa, jak i elastyczności. Takie rozwiązanie często wybierają firmy, dla których liczą się koszty, ale które jednocześnie posiadają krytyczne dane, które muszą być przechowywane przez długi okres przy zapewnieniu odpowiedniej ochrony.
Klienci mogą wybierać między taśmami fizycznymi i wirtualnymi, skupmy się jednak na częściej stosowanych – taśmach fizycznych LTO. Są one potocznie nazywane „ostatnią linią obrony w przechowywaniu danych”, głównie ze względu na ich wyjątkowe własności zabezpieczające. Taśmy są oszczędne i całkowicie odseparowane od systemów dyskowych – pliki są od siebie oddzielone, więc nawet w przypadku zainfekowania komputera lub jednej z taśm, reszta taśm jest bezpieczna. Taśmy fizyczne umożliwiają bardzo długie przechowywanie kopii zapasowych i skutecznie uniemożliwiają ingerencję osób do tego nieuprawnionych. Dane są szyfrowane, mogą więc być odczytane tylko przez osoby posiadające dane do dekrypcji.
Jak działają taśmy? Dane są kompresowane i umieszczane na jednej taśmie fizycznej. Taśma, na której dane są linearnie przechowywane, zawiera namagnesowaną warstwę cząstek. Jest uważana za całkowicie bezpieczną i polecaną jako element każdego data center.
Z braku kopii firmowych danych może wynikać wiele zagrożeń. Przede wszystkim, firma narażona jest na bezpowrotną utratę danych, co może skutkować przestojami w funkcjonowaniu. Dane są dla każdej organizacji bardzo cennym zasobem, który powinno się nieustannie chronić na kilka sposobów i jednocześnie stale monitorować poprawność działaniu systemów, które te dane zabezpieczają.
Zagrożenia, na które narażone są Twoje dane firmowe:
Awarie
gdy dane posiadasz tylko na jednym urządzeniu, w przypadku awarii jest duże ryzyko, że już nie będziesz w stanie ich odzyskać. Szczególnie, jeśli jest to awaria dysku twardego.
Zainfekowanie sprzętu złośliwym oprogramowaniem
w wyniku powszechnego ataku ransomware, który szyfruje dane w celu uzyskania okupu za odblokowanie. Zapłata okupu nie gwarantuje, że dane zostaną przywrócone.
Zgubienie lub kradzież nośnika danych
szczególnie laptop czy tablet mogą łatwo stać się łupem złodzieja.
Przypadkowe usunięcie danych
których po usunięciu z kosza już nie da się odzyskać
Katastrofy żywiołowe
jak np. pożar czy zalanie.
Przywracanie danych z backupu taśmowego w razie ich utraty jest szybkie i proste. W Cloud4You oferujemy kompleksowe rozwiązanie, dzięki któremu odzyskanie danych to zaledwie kilka kliknięć. Wszystko odbywa się w łatwej w obsłudze aplikacji dostępnej poprzez komputer i urządzenia mobilne, gdzie po prostu wybierasz opcję przywrócenia danych. Możesz samodzielnie się zastanowić i zdecydować, czy chcesz przywrócić wszystkie czy tylko część danych.
Jeśli badasz różne możliwości w zakresie przechowywania firmowych danych, zapoznaj się z naszą ofertą fizycznych taśm LTO. Tworzenie kopii zapasowej i jej przechowywanie są niezwykle łatwe i intuicyjne, a dodatkowo w Cloud4You masz pełne wsparcie dedykowanego opiekuna. Zapraszamy do kontaktu!
Tagi oferty: backup na taśmach magnetycznych, backup taśmowy, tod serwer
Zapraszamy do współpracy
dołącz do grona naszych klientów!
Kontakt