Chmura obliczeniowa rozwija się bardzo dynamicznie. Według analiz wartość rynku cloud computing będzie rosła o 30% rok do roku. Wiele firm dostrzega w tej usłudze możliwość rozwoju, skalowania, oszczędności oraz poprawienia wydajności pracy. Wciąż jednak można zaobserwować także niepewność i strach związany z migracją do chmury. Sprawdź, jak przeprowadzić ten proces jak najbezpieczniej.

Migracja do chmury – co to jest?

Migracja jest procesem, w trakcie którego środowiska informatyczne (maszyny, serwery, systemy operacyjne i bazy danych) oraz cyfrowe zasoby (dokumenty, pliki i aplikacje) są przenoszone z jednego środowiska do innego. W przypadku migracji do chmury zasoby są transferowane z fizycznych nośników na infrastrukturę cloudową.

Szacuje się, że rynek chmury obliczeniowej w 2022 roku przekroczy wartość 330 miliardów dolarów, natomiast do końca 2023 roku może rosnąć nawet do 620 miliardów dolarów. Nic w tym dziwnego, ponieważ już 90% firm na świecie zdecydowało się na korzystanie z rozwiązań cloud, głównie ze względu na optymalizację kosztów i oszczędności. Oznacza to, że migracja do chmury jest przeprowadzana coraz częściej i coraz więcej firm docenia jej zalety.

Migracja do chmury – zalety

Chmura obliczeniowa jest usługą, która na dobre zadomowiła się w branży IT. Rynek rozwija się bardzo dynamicznie, przez co firmy są wręcz zobligowane do korzystania z innowacyjnych technologii, jeśli chcą osiągnąć sukces. Jakie są główne zalety chmury?

iStock 993607040 1 Cloud4You
  • Usługi cloud znacznie ułatwiają organizacjom tworzenie nowych produktów i usług, a przy tym zapewniają wysoką wydajność i niezawodność. 
  • Obniżają koszta związane z utrzymaniem infrastruktury, serwerów dedykowanych, konieczności prowadzenia regularnych prac konserwacyjnych oraz skalowaniem. Korzystanie z serwerów fizycznych wiąże się z opłatami za prąd, utrzymanie, konserwację i prace administracyjne. W przypadku chmury problem ten zostaje rozwiązany, ponieważ rozliczenie z usługodawcą odbywa się na podstawie rzeczywistego zużycia. Firmy, które zdecydowały się na chmurę obliczeniową zredukowały koszty związane z całym IT średnio o 15%.
  • Chmura pozwala pracownikom pracować z dowolnego miejsca na świecie i uzyskać dostęp do firmowych plików z każdego urządzenia i w każdym momencie. Jest to szczególnie istotne teraz, w dobie popularnej pracy zdalnej, która dotyczy prawie połowy firm oraz wzrostu liczby cyfrowych nomadów, których jest już ponad 35 milionów.
  • Dostawcy usług chmurowych oferują możliwość płatności za faktyczne zużycie, bez ryzyka przeszacowania lub niedoszacowania zapotrzebowania na dane.
  • Chmura obliczeniowa zapewnia organizacji możliwość skalowania usług, ponieważ jako potężna infrastruktura ma niemal nieograniczone zasoby. Co więcej, jej wykorzystanie jest dostosowywane do aktualnego zużycia i automatycznie skaluje się w górę lub w dół w zależności od obciążenia.

Wbrew pozorom proces migracji, choć jest związany z transferem sporej ilości danych, nie musi wiązać się z niebezpieczeństwem. Kluczowe jest jednak przeprowadzenie migracji ze wsparciem doświadczonego partnera technologicznego, który właściwie zabezpieczyć dane przed wyciekiem.

Sposoby na migrację do chmury

Migrację do chmury można przeprowadzić na kilka sposobów, gdyż wyróżniamy też kilka rodzajów usług chmurowych: 

  1. Chmura publiczna, czyli na przykład Google Cloud Platform, Amazon Web Services lub Microsoft Azure. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i gwarantowane przez dostawcę SLA, ponieważ wszystkie zasoby firmy zostaną przeniesione na serwery zewnętrzne.
  2. Chmura prywatna, czyli stworzona na potrzeby konkretnej organizacji i w pełni przez nią kontrolowana. Dostawca chmury prywatnej tworzy ją od postaw, dostosowując ją do potrzeb konkretnego klienta i indywidualnie planuje też sposób migracji.
  3. Rozwiązanie hybrydowe, czyli połączenie zalet chmury obliczeniowej z częściowym zachowaniem infrastruktury lokalnej. Z tej opcji korzystają organizacje, które są zobligowane do przestrzegania ścisłych reguł prawnych, na przykład związanych z przetwarzaniem danych osobowych. W tym przypadku można zdywersyfikować zasoby i część z nich przenieść do chmury, a resztę pozostawić w tradycyjnej formie.
  4. Multi-cloud, czyli połączenie kilku chmur publicznych w jedną infrastrukturę. W takim wypadku migracja najczęściej będzie przebiegała równolegle do różnych środowisk. 

W Cloud4You możesz przenieść zasoby swojej firmy m.in. do chmury prywatnej i hybrydowej. Oferujemy również inne usługi z zakresu cloud computing, dzięki którym Twoja firma będzie mogła rozwijać się jeszcze bardziej dynamicznie i które zapewnią Ci konieczne bezpieczeństwo.

Jak przeprowadzić bezpieczną migrację do chmury?

Kompetentny partner technologiczny, który specjalizuje się we wdrożeniach cloud powinien przedstawić Ci wszystkie kroki, jakie należy wykonać przed rozpoczęciem migracji do chmury. Warto jednak być świadomym, jakie są ogólne etapy tego procesu.

Przede wszystkim trzeba przeprowadzić wewnętrzny audyt, w ramach którego zostanie sporządzona pełna lista systemów informatycznych, jakie działają w firmie, a potencjalnie mogą być przeniesione do chmury. Następnie zespół powinien określić, które z nich są niezbędne lub nawet krytyczne dla funkcjonowania całej firmy, a które są mniej ważne. W przypadku tych ostatnich można skorzystać z opcji “Proof of Concept”, czyli przeniesienia ich na chmurę w celu sprawdzenia, czy w ogóle są one potrzebne i praktyczne w tej formie. Ważniejsze systemy warto przenieść i uruchomić w sposób równoległy, jednocześnie testując i porównując zachowanie poszczególnych komponentów zarówno w chmurze, jak i w tradycyjnej formie.

iStock 1313942887 Cloud4You

Istotna jest również kolejność przenoszenia konkretnych zasobów firmy. Na początku warto migrować do chmury systemy mniej krytyczne do funkcjonowania organizacji. Należą do nich m.in.: systemy pocztowe, środowiska deweloperskie czy strony www. Po pozytywnym przeprowadzeniu tego procesu można przenieść ważniejsze zasoby, takie jak systemy IT, wrażliwe dane klientów, systemy transakcyjne, rozliczeniowe czy przeznaczone do zarządzania produkcją.

Każdy etap migracji powinien być odpowiednio zabezpieczony przez partnera technologicznego, który zadba o właściwą kolejność migracji i nie dopuści do wycieku danych.

Podsumowanie

Migracja do chmury może przebiegać na wiele sposobów, dlatego warto wybrać kompetentnego partnera, który będzie w stanie doradzić i dobrać odpowiednie rozwiązania. Jeśli chciałbyś przenieść zasoby swojej firmy do chmury lub jesteś zainteresowany usługami cloud computing, już teraz skontaktuj się z naszymi specjalistami.