Przechowywanie danych stało się obecnie jednym z najważniejszych elementów zarówno działalności biznesowej, jak i codziennego życia. Chmura, czyli zdalny system przechowywania danych, zyskuje dużą popularność. Dzięki niej możemy mieć dostęp do swoich plików niemal z każdego miejsca na świecie, niezależnie od posiadanego urządzenia. Jednak wybór odpowiedniej platformy chmurowej nie jest prosty. Istnieje wiele dostawców, oferujących różne funkcje, pojemności i modele cenowe. Jaką platformę do przechowywania danych w chmurze wybrać? Zachęcamy do lektury!

Czemu warto przechowywać dane w chmurze?

Po pierwsze, jednym z kluczowych atutów jest zapewnienie ciągłości dostępu do danych. Niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy, czy to w biurze, w domu czy podczas podróży, mamy możliwość szybkiego i łatwego dostępu do swoich plików.

Bezpieczeństwo danych to kolejna, ważna zaleta chmur. Większość dostawców tych narzędzi oferuje zaawansowane mechanizmy ochrony, w tym szyfrowanie, co znacząco zwiększa poziom zabezpieczenia przed potencjalnymi zagrożeniami, takimi jak utrata danych czy ataki hakerskie.

Rodzaje chmur – porównanie

Poniżej omawiamy kilka rodzajów chmur, z jakich korzystają obecnie użytkownicy.

1. One Drive

OneDrive pozwala użytkownikom na przechowywanie plików, zdjęć, dokumentów i innych danych w bezpiecznym środowisku online. Użytkownicy mają możliwość synchronizacji swoich plików między różnymi urządzeniami, w tym komputerami, tabletami i smartfonami. Integracja z pakietem Microsoft Office pozwala na bezpośrednie edytowanie dokumentów Word, Excel czy PowerPoint bezpośrednio w chmurze, co upraszcza pracę zdalną i współpracę w zespole. OneDrive korzysta z zaawansowanych mechanizmów zabezpieczających, takich jak szyfrowanie danych czy dwuetapowe uwierzytelnianie.

2. Google Drive

Google Drive umożliwia użytkownikom przechowywanie różnorodnych plików – od dokumentów tekstowych, przez arkusze kalkulacyjne, aż po prezentacje i grafiki. Dzięki wbudowanym narzędziom, takim jak Google Docs, Sheets czy Slides, użytkownicy mogą tworzyć i edytować dokumenty bezpośrednio w chmurze, współpracując nad nimi w czasie rzeczywistym z innymi osobami. Google zapewnia wysoki poziom zabezpieczeń dla przechowywanych danych, stosując zaawansowane mechanizmy szyfrowania oraz opcje takie jak weryfikacja dwuetapowa.

3. iCloud

iCloud to chmurowa usługa stworzona przez Apple, która umożliwia przechowywanie danych, synchronizację oraz dostęp do nich na różnych urządzeniach marki Apple, takich jak iPhone, iPad, Mac czy Apple TV. Pozwala na przechowywanie dokumentów, zdjęć, notatek, kontaktów oraz innych danych użytkownika. Usługa ta automatycznie synchronizuje informacje między wszystkimi urządzeniami zalogowanymi na to samo konto Apple, co gwarantuje bieżący dostęp do najnowszej wersji danych, niezależnie od używanego sprzętu. 

4. Cloud4you

Cloud4you to nasze, innowacyjne rozwiązanie chmurowe, które gwarantuje bezpieczeństwo i niezawodność przechowywania kopii zapasowych, eliminując jednocześnie potrzebę kosztownej inwestycji w własne środki infrastrukturalne. W ramach naszej oferty proponujemy także zaawansowaną usługę archiwizacji wiadomości e-mail. Zapewnia ona kompleksowe zabezpieczenie korespondencji w Twojej organizacji, umożliwiając zachowanie zgodności z przepisami prawnymi, niwelowanie ograniczeń pojemności skrzynek oraz ochronę przed przypadkową utratą wiadomości. Cloud4you oferuje dostęp do naszej zaawansowanej infrastruktury, umożliwiając korzystanie z zasobów bez konieczności inwestycji w dodatkowe sprzęty czy oprogramowanie.

Podsumowanie

W erze cyfrowej użytkownicy mają dostęp do różnorodnych platform chmurowych, które zmieniają sposób, w jaki przechowuje się i udostępnia dane. OneDrive, Google Drive, Dropbox i iCloud to tylko niektóre z nich, każda z unikalnymi funkcjami i przeznaczeniem. Wybierając odpowiednią platformę, warto zastanowić się nad własnymi potrzebami i monitorować aktualne oferty dostawców. Dobrze dobrana platforma gwarantuje bezpieczeństwo naszych danych oraz przyspiesza i optymalizuje codzienną pracę.