Cyberbezpieczeństwo staje się coraz większym wyzwaniem dla wielu firm, a ryzyko utraty danych na skutek ataku hakerskiego, awarii czy zainfekowania sprzętu złośliwym oprogramowaniem to realne zagrożenia. W efekcie rośnie potrzeba tworzenia kopii zapasowych.  Główna zasada tworzenia backupu zakłada, że dane powinny być przechowywane co najmniej w trzech miejscach i na dwóch nośnikach znajdujących się w różnych lokalizacjach. Jak w takim razie przygotować dobre kopie zapasowe?  Dobrym rozwiązaniem jest backup offline, który można wykonać dzięki taśmom magnetycznym wspomaganym usługą Tape as a Service (przechowywanie taśm). To nowoczesny standard w pamięci taśmowej, który łączy wysoką pojemność przechowywania danych z długoterminową trwałością i niezawodnością. Co warto wiedzieć jeszcze o taśmach LTO? Jakie są ich zalety? 

Czym są taśmy LTO?  

Choć przechowywanie danych na taśmach kojarzy nam się z minioną epoką, coraz częstsze ataki hakerskie wymuszają na firmach trzymanie danych na zewnętrznych dyskach, w formie offline. Na szczęście dzisiejsze taśmy LTO nie mają nic wspólnego z powolnymi rozwiązaniami z poprzedniej dekady. Ich najnowsza generacja zapewnia dużą pojemność, znaczną szybkość transferu i stabilność nagrywania. 

Jak działa backup taśmowy? W skrócie, dane przeznaczone do przechowania są kompresowane, a następnie umieszczane na fizycznej taśmie zawierającej namagnesowaną warstwę cząstek. W ten sposób można niskim kosztem przechowywać znaczne ilości danych, zwłaszcza takich, do których firma nie potrzebuje mieć stałego dostępu, np. przy archiwizacji danych. 

Pamięć taśmowa jest naprawdę pojemna. Nowoczesne taśmy LTO mogą przechowywać dane w wielu terabajtach, dlatego są wyjątkowo atrakcyjne dla wielu przedsiębiorstw, dysponujących dużą ilością danych. Ich trwałość jest znacznie większa niż tradycyjnych dysków twardych, a dane zapisane na taśmach LTO mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, bez znaczącej utraty jakości.

Zalety taśm magnetycznych 

Choć fizyczny nośnik może ulec kradzieży czy zniszczeniu, taśmy LTO wciąż mają wiele korzyści, którym nie może dorównać żadna metoda przechowywania danych online.  

Po pierwsze, taśma fizyczna to jedyny sposób na naprawdę skuteczne zabezpieczenie przed atakiem hakerskim. Zapisane na pamięci taśmowej pliki nie są udostępnione w sieci, więc hakerzy nie mogą zyskać do nich dostępu ani zainfekować ich złośliwym oprogramowaniem. Co więcej, dane są zaszyfrowane, więc mogą być odczytane jedynie przez osoby uprawnione, które posiadają dane do dekrypcji

Po drugie, taśmy LTO są łatwe w transporcie, co sprawia, że w razie zagrożenia (np. ryzyka pożaru czy zalania) można je szybko przenieść do innej lokalizacji.  

Kolejną zaletą jest stosunkowo niska cena. Koszt produkcji taśm od lat spada przy jednoczesnym wzroście ich pojemności, prędkości i poprawie parametrów. W efekcie taśmy mają dużą pojemność i zajmują niewiele przestrzeni. Nie wymagają też zasilania i nie pobierają energii elektrycznej – są w pełni przygotowane do pracy offline.  

W razie potrzeby pliki znajdujące się na taśmach można szybko przywrócić, a okres przechowywania danych może wynosić nawet 30 lat. Co więcej, dane z taśm można też szybko przenieść na inne nośniki. Warto zwrócić też uwagę na możliwość uniezależnienia się niezależność od dostawcy i możliwość w pełni samodzielnego zarządzania danymi

To wszystko sprawia, że taśmy LTO są dziś doskonałym sposobem na tworzenie kopii zapasowych i zabezpieczenie dużych ilości danych, które powinna rozważyć każda firma.  

Czym jest Tape as a Service? 

Choć pamięć taśmowa jest zdecydowanie dobrą metodą na przechowywanie potrzebnych i ważnych kopii zapasowych, koszty ich przygotowania mogą okazać się znacznie wyższe niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.  

Cena takiego rozwiązania to oczywiście nie tylko koszt samych taśm. Firma musi zainwestować także w napęd taśmowy oraz automatyzację, czyli bibliotekę taśm. Do tego dochodzą jeszcze koszty serwisu, utrzymania i wieloletniego przechowywania powstałych nośników w bezpiecznych warunkach. Stworzenie takiej infrastruktury i samodzielne przechowywanie taśm magnetycznych to niemała inwestycja, co często decyduje o tym, że firmy ostatecznie rezygnują z taśm. 

Na szczęście jest już odpowiedź na te problemy – usługa Tape as a Service. Polega ona na tym, że dostawca udostępnia bibliotekę taśm lub sekcję bibliotek taśmowych jako usługę w chmurze. Firma nie musi wówczas samodzielnie kupować biblioteki taśmowej i nią zarządzać, ale może wynająć dokładnie tyle pojemności, ile potrzebuje. W ten sposób może znacznie zredukować koszty tworzenia taśm LTO i korzystać z nich bez obaw o infrastrukturę i budżet. 

Co to jest przechowywanie taśm?

Czym jest zatem przechowywanie taśm (Tape as a Service)? W Cloud4You od wielu lat zajmujemy się przygotowywaniem kopii zapasowych i dostarczaniem taśm LTO. Jako dostawca nagrywamy dane na taśmy, a następnie je przechowujemy i nimi zarządzamy. Na życzenie klienta możemy je także przetransportować i dostarczyć do wskazanej lokalizacji. Oprócz modelu Tape as a Service zakładającej opłacanie miesięcznego abonamentu oferujemy także usługę Tape on Demand, czyli jednorazowe stworzenie backupu. 

Jeśli chodzi o przechowywanie taśm i ich transport, zwracamy na to szczególną uwagę. Odpowiednio traktowane taśmy będą służyły niezawodnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Niestety, wiemy, że nośniki można łatwo zniszczyć, przenosząc je ręcznie czy wysyłając bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego właśnie stosujemy specjalne kontenery transportowe, dzięki którym mamy pewność, że bezpiecznie dotrą do wskazanego miejsca. 

Jeśli właśnie szukasz dostawcy taśm LTO lub usługi przechowywania taśm, skontaktuj się z nami. Dzięki naszemu wsparciu, wykorzystując pamięć taśmową, skutecznie zabezpieczysz swoje dane i będziesz mógł nimi łatwo zarządzać z poziomu prostej w obsłudze aplikacji. Zapewniamy również pomoc przydzielonego do klienta opiekuna, który będzie na bieżąco odpowiadał na pytania i pomagał na każdym etapie wdrożenia.