Technologia rozwija się coraz szybciej, a co za tym idzie – coraz częściej dochodzi do ataków hakerskich. W związku z tym każda firma musi dziś wdrożyć przynajmniej podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa. Co to jest cyberbezpieczeństwo i jakie jest jego znaczenie w firmach w 2023 roku? Jakie są najczęstsze zagrożenia i jak skutecznie się przed nimi bronić? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co musisz wiedzieć o cyberzagrożeniach i od czego zacząć wdrażanie procedur cybersecurity w firmie.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

W skrócie, cyberbezpieczeństwo to dziedzina IT związana z ochroną systemów informatycznych, sieci komputerowych oraz danych przed nieautoryzowanym dostępem oraz ich zmianą lub usunięciem przez osoby trzecie. Zadaniem cyberbezpieczeństwa jest zapewnienie poufności, integralności i dostępności danych oraz ich ochrona przed atakami hakerów, kradzieżą, wyłudzeniami i innymi formami przestępstw internetowych.

Cyberbezpieczeństwo wykorzystuje różnorodne technologie, takie jak kryptografia, oprogramowanie antywirusowe, złożone procedury uwierzytelniania czy audyt bezpieczeństwa.

it-security

Cyberzagrożenia dotyczą dziś jednak nie tylko dużych graczy. Małe firmy, które często nie zatrudniają etatowych pracowników IT, są najbardziej podatne na zagrożenia, a przez to coraz częściej stają się celem hakerów. Naruszenie bezpieczeństwa firmy może mieć z kolei katastrofalne skutki: na przykład doprowadzić do bezpowrotnej utraty cennych danych lub zaburzyć ciągłość działania firmy, co skutkuje ogromnymi stratami finansowymi i wizerunkowymi.

Cyberbezpieczeństwo – rodzaje zagrożeń

Istnieją różne typy cyberzagrożeń i ataków hakerskich, a zrozumienie ich specyfiki jest pierwszym krokiem do zapewnienia bezpieczeństwa w firmie. Do najpopularniejszych należą:

  • Malware (złośliwe oprogramowanie)

Pojęcie to obejmuje szereg narzędzi wykorzystywanych do uzyskania nieautoryzowanego dostępu do firmowej sieci i urządzeń. Złośliwym oprogramowaniem mogą być m.in. programy szpiegujące, wirusy czy keyloggery (narzędzia śledzące naciśnięcia klawiszy, zazwyczaj wykorzystywane do przejęcia danych i haseł).

  • Ransomware (ataki dla okupu)

Ataki typu ransomware polegają na odcięciu dostępu do kluczowych danych lub systemu aż do momentu, gdy firma lub użytkownik zdecydują się zapłacić okup. To jeden z najpopularniejszych rodzajów ataków, który uderza nie tylko w firmy dysponujące znacznym kapitałem, ale coraz częściej także w firmy małe i średnie, które mają najsłabsze zabezpieczenia.

  • Phishing (wyłudzenia)

Phishing jest rodzajem ataku socjotechnicznego, który polega na podszywaniu się pod zaufane podmioty lub osoby celem uzyskania poufnych informacji. Zazwyczaj nadawca wysyła maila lub SMS, które imitują prawdziwe organizacje lub osoby (np. banki, sklepy internetowe, urzędy) aby skłonić odbiorcę do podania numeru karty kredytowej, haseł, kodów dostępu itd. W mailach mogą także znajdować się linki, załączniku lub formularze służące pozyskaniu takich danych. W ten sposób użytkownikowi trudno jest na pierwszy rzut oka rozpoznać próbę ataku i odróżnić prawdziwą wiadomość od fałszywej.

  • DDoS (przeładowanie sieci)

Ataki DDoS polegają na celowym przeładowaniu serwera lub sieci komputerowej firmy, aby uniemożliwić innym użytkownikom dostęp do treści lub usługi. Zazwyczaj dochodzi do tego z wykorzystaniem odpowiednio zaprogramowanych botów, które wysyłają jednocześnie wiele żądań do serwera, obciążając go i uniemożliwiając korzystanie ze strony.

phisning-data-loss-prevention-cybersecurity
iStock 13717096461 1 Cloud4You

Cyberbezpieczeństwo – od czego zacząć?

Choć współczesne ataki wykorzystują wiele nowoczesnych technologii, większość naruszeń cyberbezpieczeństwa to wynik ludzkiego błędu. Wystarczy, że pracownik przypadkowo lub nieuważnie otworzy zawartość fałszywego maila lub nie zareaguje na podejrzane prośby o udostępnienie danych, aby doszło do ataku lub wycieku.

Błąd ludzki najczęściej jest natomiast wynikiem nieuwagi, niewiedzy i niskiej świadomości. Dlatego wdrożenie polityki cyberbezpieczeństwa warto rozpocząć od szkolenia pracowników i budowania kultury opartej na dobrych praktykach związanych z bezpieczeństwem.

Dodatkowo warto zadbać także o pozytywną atmosferę i dobrą organizację pracy, gdyż stres sprzyja popełnianiu błędów, a nawet skutkuje świadomym łamaniem zasad bezpieczeństwa. Zwiększenie świadomości pracowników już na wstępie wyeliminuje znaczą ilość zagrożeń.

Cyberbezpieczeństwo – jak się chronić?

Choć zagrożenia cybernetyczne są realne i dotykają wiele firm, istnieją już rozwiązania, które pomagają firmom zabezpieczyć się przed cyberatakami. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto przestrzegać poniższych wskazówek:

Punkt 1: Aktualizuj oprogramowanie

Regularne aktualizowanie oprogramowania prowadzi m.in. do wdrażania nowych standardów bezpieczeństwa oraz bardziej skutecznych zabezpieczeń. Warto więc zadbać o to, by zawsze korzystać z najnowszej wersji programów.

Punkt 2: Modernizuj sprzęt

Sprawność infrastruktury i jej dostosowanie do najnowszych standardów to istotny element cyberbezpieczeństwa firmy. Dzięki temu sprawisz, że Twój sprzęt będzie w stanie obsłużyć wspomniane wyżej aktualizacje oprogramowania.

Punkt 3: Twórz kopie zapasowe

Poprawnie stworzony i zabezpieczony backup to podstawa bezpieczeństwa danych. Dzięki temu w razie awarii, ataku hakerskiego lub klęski żywiołowej (powodzi, pożaru) będziesz mógł odzyskać dane i utrzymać ciągłość działania firmy.

it-security
praca-w-chmurze

Punkt 4: Korzystaj z sieci VPN

Łączenie się z siecią za pośrednictwem VPN pomaga chronić poufne informacje i utrudnia nieautoryzowany dostęp. Jest to szczególnie ważne podczas pracy zdalnej, gdy pracownicy łączą się z firmową siecią z lokalizacji innych niż siedziba firmy.

Punkt 5: Zabezpiecz urządzenia mobilne

Hakerzy są w stanie dotrzeć do cennych danych nie tylko za pośrednictwem komputera, ale też niewystarczająco zabezpieczonych urządzeń mobilnych. Pamiętaj więc o zabezpieczeniu firmowego sprzętu np. silnymi hasłami, uwierzytelnieniem dwuskładnikowych czy funkcjami biometrycznymi.

Punkt 6: Korzystaj z chmury

Chmura to rozwiązanie, które znacznie podnosi bezpieczeństwo firmy. Przechowywanie plików na zewnętrznym serwerze sprawia, że stają się niezależne od awarii konkretnego urządzenia. Doświadczony dostawca usługi chmurowej jest natomiast w stanie skutecznie zabezpieczyć dane przed wyciekiem lub kradzieżą. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, przeczytaj o naszej usłudze Backup danych w chmurze.

Punkt 7: Ogranicz połączenia Bluetooth

Przy wielu aplikacjach wykorzystujących Bluetooth, coraz częściej dochodzi do ataków hakerskich za pośrednictwem tej sieci. Kontroluj więc urządzenia, które z niej korzystają i usuwaj zbędne połączenia

Punkt 8: Edukuj pracowników

Szkolenie pracowników nie powinno odbyć się jedynie na początku wdrażania procedur bezpieczeństwa. Należy regularnie dbać o ich edukację, przypominać zasady bezpieczeństwa i informować ich o stale zmieniających się zagrożeniach cyfrowych.

Punkt 9: Opracuj Plan Ciągłości Działania i Disaster Recovery

Gdy dojdzie do naruszenia cyberbezpieczeństwa, kluczowa jest szybka reakcja i błyskawiczne podjęcie działań, które pomogą odzyskać dane i przywrócić normalne funkcjonowanie firmy. Takie działania powinny zostać szczegółowo opisane i określone w planach PCD oraz Disaster Recovery. Dzięki istnieniu takich dokumentów każda zaangażowana w proces osoba w firmie będzie dokładnie wiedziała, jakie podjąć kroki, co pozwoli na uniknięcie chaosu i możliwie szybkie odzyskanie danych.

Jeśli potrzebujesz pomocy z opracowaniem takich planów, skontaktuj się z nami lub zapoznaj się z naszą usługą Disaster Recovery as a Service, która pozwoli Ci szybko odzyskać dane po ataku lub awarii.

Podsumowanie

W czasach, gdy cyberatak jest w zasadzie kwestią czasu, zadbanie o bezpieczeństwo jest absolutną podstawą prowadzenia firmy. Wdrożenie przynajmniej podstawowych zasad bezpieczeństwa, przeszkolenie pracowników oraz przygotowanie planów postępowania na wypadek ataku pozwala na odzyskanie niemal wszystkich danych, a nierzadko nawet uratowanie firmy.

Chciałbyś dowiedzieć się więcej o cyberbezpieczeństwie? Skontaktuj się z nami. W Cloud4You pomożemy Ci dobrać rozwiązania technologiczne, które skutecznie zwiększą bezpieczeństwo Twojej firmy i pozwolą na szybkie odzyskanie danych po ataku lub awarii.