Rozwój technologii i zwiększenie powszechności pracy zdalnej doprowadziły do wzrostu popularności chmury. Aż 94% firm z całego świata korzysta z usług chmurowych. Cenią je przede wszystkim za wygodę, redukcję kosztów i elastyczną skalowalność. Czy przechowywanie danych w chmurze jest jednak w pełni bezpieczne? 

Chmura danych – co to jest?

Chmura to przestrzeń do przechowywania danych. To wirtualny dysk, który jest łącznikiem pomiędzy serwerem stacjonarnym a urządzeniem internauty. Firmy oferujące usługi cloud udostępniają wirtualną przestrzeń na swoim fizycznym serwerze i odpowiadają za utrzymanie i bezpieczeństwo danych przechowywanych tam przez użytkowników.

Dostęp do plików w chmurze jest możliwy z każdego miejsca na świecie, o dowolnej porze i na każdym urządzeniu. Potrzebne jest jedynie łącze internetowe i uprawniony dostęp do danego wirtualnego dysku.

Obecnie firmy coraz chętniej korzystają z chmury danych. Przechowują w niej m.in.: e-maile, dane marketingowe, raporty sprzedażowe, a nawet informacje o klientach i wrażliwe informacje finansowe. 

Chmura danych – zalety

W erze powszechnej pracy zdalnej firmy coraz korzystają z usługi chmury danych, ponieważ dzięki temu pracownicy mają dostęp do ważnych informacji z każdego miejsca i o dowolnej porze. Chmura ma wiele zalet, takich jak:

  • Redukcja kosztów

Do najważniejszych zalet chmury należą niskie koszty. Badanie przeprowadzone przez Bitglass potwierdziły, że w ten sposób można zredukować wydatki związane z przechowywaniem danych i serwisowaniem serwerów nawet o 48%. Używając chmury danych w firmie można ograniczyć koszta związane z utrzymaniem specjalistów IT, konserwacją serwerów i energią elektryczną. Przedsiębiorca jedynie opłaca dostęp do chmury, a zarządzanie całą infrastrukturą serwerową spoczywa na barkach usługodawcy.

iStock 1313942933 1 Cloud4You
  • Nieograniczone możliwości skalowania

Korzystanie z chmury danych jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W zdecydowanej większości organizacja płaci za przestrzeń dyskową, którą faktycznie wykorzystuje. Dzięki temu nie trzeba planować inwestycji sprzętowych z kilkuletnim wyprzedzeniem, a można za to rozwijać firmę bez obaw o ograniczenia technologiczne.

  • Dostęp do plików z wielu urządzeń

Chmura daje znaczną wolność i elastyczność. Można się do niej zalogować z dowolnego miejsca na świecie, zarówno z komputera, laptopa, jak i urządzeń mobilnych. Posiadając kilka rodzajów sprzętu elektronicznego, nie trzeba martwić się o transfer danych pomiędzy nimi, co jest szczególnie wygodne w dobie pracy zdalnej.

  • Wygodna obsługa: tworzenie kopii zapasowej, konfiguracja i serwisowanie

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest dbanie o dane jego firmy oraz pracowników. Dlatego popularną praktyką jest tworzenie kopii zapasowych, dzięki którym można łatwo odzyskać pliki w razie awarii. Backup jednak musi być wykonywany regularnie, a poza tym zajmuje sporo miejsca na przestrzeni dyskowej. Chmura rozwiązuje ten problem – w przypadku korzystania z rozwiązań typu cloud tworzenie kopii zapasowej odbywa się automatycznie, co skutecznie zabezpiecza przed utratą danych.

Czy chmura jest bezpieczna? 

Choć używanie chmury może przynieść firmie wiele korzyści, wciąż toczą się dyskusje na temat jej bezpieczeństwa. Z technicznego punktu widzenia wszystkie pliki w chmurze znajdują na zewnętrznym serwerze, co może sprawić, że wgląd do nich mogą mieć osoby spoza firmy.

iStock 1313942887 Cloud4You

Dostawcy chmury przewidzieli jednak takie zagrożenia i wdrożyli liczne zabezpieczenia, które sprawiają, że przechowywanie danych w chmurze jest bezpieczne. Przede wszystkim usługodawcy muszą zapewnić ochronę danych osobowych zgodnie z ustawą o RODO. Co więcej, serwery wyposażone są w firewalle, które monitorują dane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można określić, kto i w jakim celu korzysta z danych. Serwery są również monitorowane przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo dane są szyfrowane, a serwerownie są chronione przez strażników. 

Chmura a zagrożenia 

Korzystanie z chmury danych może oczywiście wiązać się z pewnymi zagrożeniami, takimi jak: 

  • awarie techniczne u dostawcy, które mogą być spowodowane przeciążeniem systemu lub innymi czynnikami zewnętrznymi;
  • cyberataki, czyli działalność hakerów, którzy wykorzystują złośliwe oprogramowanie do kradzieży danych, oszustw finansowych i szantaży;
  • ryzyko utraty danych, które może wydarzyć się zawsze, dlatego warto sprawdzić jakość konkretnego usługodawcy i oferowaną gwarancję;
  • zagrożenia wewnętrzne, które stanowią prawie połowę wszystkich niebezpieczeństw związanych z usługami chmurowymi.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo danych w chmurze?

Na rynku nie ma stuprocentowo bezpiecznych rozwiązań do przechowywania danych. Dlatego właśnie warto wiedzieć, jak można zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych w chmurze.

Wybór odpowiedniego dostawcy

Podstawą bezpieczeństwa jest wybranie kompetentnego usługodawcy. Przed podjęciem współpracy warto zweryfikować wiarygodność firmy, ważność posiadanych certyfikatów i to, czy spełnia normy ISO/IEC 27000.

Podwójna autoryzacja

Korzystanie z podwójnej weryfikacji przy logowaniu do firmowych systemów powinno być absolutnym elementem zabezpieczeń organizacji. Najczęściej korzysta się z zabezpieczeń w postaci standardowego hasła i kodu przesłanego w SMS lub z zewnętrznej aplikacji, na przykład Google Authenticator. 

iStock 1404158487 1 1 Cloud4You

Regularne szkolenia pracowników

Regularne szkolenie pracowników pomoże zapobiec atakom hakerskim, które wykorzystują naiwność lub nieświadomość pracowników. W ten sposób można też zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia ataku wewnętrznego.

Szyfrowanie danych

W trakcie ładowania danych do chmury warto wziąć pod uwagę proces ich szyfrowania. Jest to szczególnie istotne, jeśli na serwerach zewnętrznego dostawcy przechowujesz wrażliwe informacje. W ten sposób możesz zabezpieczyć się na wypadek ich odczytu przez osoby nieupoważnione. 

Dlaczego warto wdrożyć chmurę? Podsumowanie

Popularność usług chmurowych bez wątpienia będzie nadal rosnąć. Z ich pomocą można wdrożyć do organizacji aplikacje webowe, sprzedażowe czy narzędzia do komunikacji wewnętrznej. Co więcej, chmura może podnieść produktywność zespołu i ułatwić współpracę pomiędzy pracownikami. Konieczne jednak jest zadbanie o bezpieczeństwo, dlatego warto wybrać sprawdzonego i niezawodnego dostawcę usług chmurowych. 

W Cloud4You oferujemy rozwiązania chmurowe takie jak: Veeam Backup, Veeam Cloud Connect, Nakivo Backup, Chmura Prywatna, Chmura Hybrydowa oraz Server Storage. Więcej dowiesz się z naszej zakładki Backup danych w chmurze dla firm.

Jeśli chciałbyś wdrożyć chmurę danych w swojej firmie, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe rozwiązanie i bezpiecznie je wdrożyć.