Bezpieczeństwo danych w firmie to dziś podstawowy element prowadzenia biznesu. W 2022 roku liczba cyberataków na całym świecie zwiększyła się o 38%, a 8 na 10 firm potwierdza, że w ich firmach już doszło do takich incydentów. Dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się tworzenie backupu danych – w 2022 roku przynajmniej raz w miesiącu dokonało tego 86% organizacji

Istnieją jednak różne rodzaje kopii zapasowej, a jej wybór wpłynie nie tylko na bezpieczeństwo, ale również koszty i szybkość przywrócenia danych po ich utracie. Dowiedz się, jakie są rodzaje kopii zapasowej i dlaczego kopia różnicowa może być dla Ciebie dobrym wyborem.

Rodzaje kopii zapasowej

Wybór rodzaju backupu jest istotny, ponieważ organizacje mają różne zasoby, wymagania i potrzeby w zakresie przechowywania danych. Specyfika działania firmy oraz budżet przeznaczony na bezpieczeństwo to istotne czynniki wyboru rodzaju kopii zapasowej. 

Wyróżniamy 3 najpopularniejsze rodzaje backupu danych:

Kopia zapasowa pełna

Pełny backup to kopia, która zawiera kompletne informacje o wszystkich dokumentach. Może być duplikacją całej bazy danych, zawartości dysku, konkretnych folderów czy dowolnych informacji. Największą zaletą pełnej kopii jest możliwość szybkiego przywrócenia plików do momentu ostatnio wykonanego backupu. Jednak ze względu na ilość dokumentów taka kopia zajmuje sporą ilość miejsca w magazynie danych (dysku, chmurze lub serwerze). Co więcej, przeprowadzanie pełnego backupu danych codziennie może być uciążliwe, ponieważ częste kopiowanie ogromnej ilości informacji jest czasochłonne i kosztowne. 

it-centrum

Kopia zapasowa przyrostowa

Kopia przyrostowa polega na stworzeniu pełnego backupu danych, a następnie wykonywaniu kopii tylko tych danych, które zostały zmodyfikowane od wykonania ostatniej kopii pełnej. To rozwiązanie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w przestrzeni magazynowej, a czas tworzenia kolejnych kopii przyrostowych jest krótszy niż w przypadku pełnej replikacji.

Wadą tego rodzaju kopii jest jednak jej trudniejsze odtworzenie, ponieważ system musi najpierw przywrócić pełną kopię zapasową, a następnie każdą kolejną przyrostową. Im więcej kopii przyrostowych, tym dłużej będzie trwało przywrócenie kompletu danych.

Kopia zapasowa różnicowa 

Kopia różnicowa jest modelem pośrednim pomiędzy kopią pełną a przyrostową. To rozwiązanie, które pozwala sprawnie wykonywać kopie tych plików, które są często zmieniane i używane. 

Kopia różnicowa polega na stworzeniu pełnego backupu danych, a następnie tworzeniu kopii tylko tych plików, które zmieniły się od momentu pełnego backupu. Proces powtarza się aż do wykonania kolejnej pełnej kopii zapasowej. W tym przypadku to właśnie pełny backup jest punktem odniesienia do tworzenia kolejnych kopii. Dzięki tak utworzonej kopii zapasowej możliwe jest szybkie przywrócenie kompletu danych bez tworzenia wielu kopii pełnych.

cloud-backup

W Cloud4You możesz skorzystać z usługi tworzenia kopii różnicowej. Nasi eksperci dokonają analizy Twoich potrzeb, a następnie dostarczą niezbędne narzędzia i przygotują infrastrukturę niezbędną do tworzenia i przechowywania kopii różnicowej oraz innych rodzajów kopii. Dzięki temu szybko i wygodnie zabezpieczysz swoje dokumenty i przestaniesz martwić się o bezpieczeństwo danych.  

Jaka jest różnica między kopią różnicową a przyrostową?

Kopie przyrostowe i różnicowe mają wiele podobieństw, a ich odróżnienie może być problematyczne. Różnice pomiędzy nimi najlepiej zaprezentować na przykładzie. 

Załóżmy, że w poniedziałek stworzyłeś pełną kopię zapasową. We wtorek utworzysz kopię zapasową tylko tych danych, które zmieniły się od poniedziałku. Natomiast w środę utworzysz kopię tych informacji, które zmieniły się od wtorku. Tak działa backup przyrostowy. W jej przypadku punktem odniesienia jest poprzednio utworzona kopia danych.

Natomiast różnicowa kopia polega na replikacji plików, których punktem odniesienia jest pełny backup danych. Na początku trzeba więc stworzyć pełną kopię zapasową. Kopia różnicowa powstaje poprzez duplikację plików, które zostały zmienione od stworzenia pełnego backupu danych. W efekcie do przywrócenia obrazu systemu wystarczy pełna kopia i ostatnia różnicowa, a nie jak w przypadku przyrostowej pełny backup i wszystkie kolejne kopie przyrostowe. 

Kopia różnicowa – zalety i wady

Jak każda usługa, tak również kopia różnicowa ma swoje mocne i słabe strony. Do najważniejszych zalet backupu różnicowego należą:

  • krótszy czas tworzenia kopii zapasowej w porównaniu do pełnego backupu;
  • oszczędzanie przestrzeni dyskowej poprzez kopiowanie tylko wykorzystywanych na bieżąco dokumentów;
  • do przywrócenia pełnego obrazu systemu wystarczą dwa nośniki danych (backup pełny i jeden backup różnicowy), co przekłada się na wygodę oraz krótszy czas odzyskiwania danych.

Mimo licznych zalet różnicowa kopia zapasowa ma również kilka wad, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim do jej wykonywania konieczna jest pełna kopia zapasowa, więc nie unikniesz tworzenia kompletnego backupu danych. Z czasem różnicowa kopia zwiększa swoje rozmiary, co w efekcie może prowadzić do zajmowania coraz większej przestrzeni dyskowej. To z kolei może generować dodatkowe koszty, na przykład w sytuacji, gdy przechowujesz dane w chmurze i jej dostawcy naliczają dodatkowe opłaty za większe wykorzystanie zasobów. 

praca-w-chmurze

Kiedy warto korzystać z kopii różnicowej?

Wykorzystanie różnicowej kopii zapasowej jest dobrym rozwiązaniem w firmach, które mają dostęp do przestrzeni dyskowej, która pomieści kopię pełną plus zwiększające się rozmiary kopii różnicowej. Backup różnicowy zapewnia jednak znaczne bezpieczeństwo i skraca czas ewentualnego przestoju ze względu na szybkie przywrócenie danych. Tworzenie kopii różnicowej jest też znacznie szybsze i bardziej wygodne niż każdorazowe wykonywanie kopii pełnej.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki rodzaj kopii zapasowej będzie dla Ciebie najlepszy, skontaktuj się z nami. W Cloud4You pomożemy Ci przeanalizować Twoje wymagania i dobrać rodzaj backupu, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom oraz będzie najbardziej wydajny kosztowo.