Transformacja cyfrowa to dziś znaczący trend – coraz więcej firm decyduje się na digitalizację swoich produktów i usług. Do 2025 roku nawet 90% aplikacji biznesowych będzie wykorzystywać technologię AI, a 9 na 10 firm już jest zaangażowanych w transformację cyfrową. Sprawdź, jak skutecznie przeprowadzić proces digitalizacji w swojej firmie i zyskać dzięki temu przewagę konkurencyjną.

Co to jest transformacja cyfrowa?

Transformacja cyfrowa to szereg procesów i zmian, które wynikają z zastosowania i wdrożenia w firmie rozwiązań cyfrowych

Do najpopularniejszych działań, które są związane z cyfrową transformacją należą m.in.:

 • automatyzacja procesów produkcyjnych;
 • wdrożenie e-commerce;
 • interaktywne procesy budowania relacji z klientem;
 • optymalizacja działań sieciowych;
 • stworzenie wewnętrznego środowiska do komunikacji zdalnej;
 • wykorzystanie narzędzi do pracy zdalnej;
 • korzystanie z usług chmurowych.
it-center

Zalety wdrożenia transformacji cyfrowej

Wartość rynku transformacji cyfrowych ma przekroczyć bilion dolarów do 2025 roku. Digitalizacja jest więc istotnym elementem współczesnego zarządzania przedsiębiorstwem i firmy, które nie zainwestują w transformację cyfrową, mogą zostać wyprzedzone przez konkurencję. Bez systematycznego rozwoju i dostosowywaniu się do aktualnie panujących trendów trudno będzie im przetrwać na wymagającym rynku.

Digitalizacja wpływa pozytywnie na wiele aspektów biznesu. Do najważniejszych zalet digitalizacji należą:

Wyższa wydajność procesów biznesowych

Nowoczesne technologie ułatwiają prowadzenie biznesu. Przykładowo, inteligentne aplikacje i usługi online pozwalają szybciej obsługiwać dokumenty, analizować raporty oraz znacząco poprawiają komunikację w firmie. Przechowywanie danych w chmurze zapewnia wygodny dostęp do dokumentów z dowolnego miejsca i urządzenia, co zapewnia elastyczność i zwiększa wydajność pracy. Odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie odciąża natomiast pracowników i redukuje ilość manualnej pracy, dzięki czemu można poświęcić odzyskany czas na zadania strategiczne i kreatywne.

cloud-money-dollar

Redukcja kosztów

Około 70% przedsiębiorstw twierdzi, że transformacja cyfrowa pomoże im zredukować koszty związane z prowadzeniem biznesu, zatrudnieniem pracowników, obsługi maszyn czy programów. W efekcie przekłada się to na wyższy oczekiwany zwrot z inwestycji (ROI). Wszystko za sprawą wykorzystania sztucznej inteligencji, zautomatyzowanych procesów i inteligentnych aplikacji m.in. do przetwarzania danych, komunikacji czy zarządzania procesem produkcyjnym. 

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Digitalizacja biznesu może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo firmy. Nowoczesne technologie sprawiają, że dane pracowników i klientów są skuteczniej zabezpieczone przed atakiem hakerów, kradzieżą czy klęską żywiołową. Przykładowo, w Cloud4You stosujemy liczne rozwiązania transformacji cyfrowej, które stale zwiększają bezpieczeństwo infrastruktury IT naszych klientów:

it-security

User experience

Sukces w biznesie jest ściśle związany z zadowoleniem klientów. Wskaźnik adopcji licznych gałęzi IT (IoT, Cloud, AI) po pandemii wzrósł średnio o kilkanaście procent. W efekcie coraz więcej klientów docenia możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, np. w trakcie korzystania ze strony internetowej firmy. Do najpopularniejszych usług należą:

 • chatboty ułatwiające komunikację na linii klient-firma;
 • wirtualne wizyty, które pozwalają zobaczyć mieszkanie lub hotel online;
 • zdjęcia 360 poprawiające ogólny odbiór z przeglądania strony;
 • widżety na stronie internetowej mające na celu integrację np. z mapami, social mediami itp.

Transformacja cyfrowa może pomóc ci stworzyć środowisko, które przekona klientów do zakupu twojego produktu lub usługi.

agreement-deal

Wyższa jakość usług

Nowoczesne systemy, zaawansowane rozwiązania ułatwiające analizę danych w czasie rzeczywistym i zwiększające wydajność biznesu sprawiają, że transformacja cyfrowa pomaga firmom świadczyć usługi na znacznie wyższym poziomie. To z kolei przekłada się na zadowolenie klientów i pracowników, a co za tym idzie – na wyniki finansowe. Rezygnacja z digitalizacji może natomiast doprowadzić do stopniowego pogarszania się wydajności i jakości obsługi. 

Poprawiona strategia rozwoju firmy

Wykorzystanie inteligentnych aplikacji, nowoczesnego oprogramowania i technologii poprawiają wydajność firmy. Dzięki temu management i pracownicy nie muszą zajmować się wykonywaniem zadań manualnych i operacyjnych, a zyskują czas na planowanie przyszłych działań, projektowanie nowych procesów, rozwój strategii, szukanie nowych rozwiązań czy pracę kreatywną. 

Rozwój nowych produktów i usług

Transformacja cyfrowa pomaga też tworzyć nowe źródła przychodów. Dzięki technologiom można szybciej i skuteczniej docierać do większej liczby odbiorców. Jest to szczególnie widoczne w ostatnich latach, w których upowszechniły się zakupy online oraz usługi zdalne. Transformacja cyfrowa może więc pomóc rozwijać nowe produkty, usługi i kanały sprzedażowe, które przełożą się na wzrost zysków.

Dzięki digitalizacji można też zbierać cyfrowy feedback od odbiorców oraz analizować ich ruch na stronie, a w ten sposób pozyskiwać cenne informacje biznesowe, które posłużą dalszej poprawie jakości oferowanych produktów i usług.

working-environment

Podsumowanie

Transformacja cyfrowa to obowiązkowy element procesu zarządzania dla firm, którym zależy na utrzymaniu przewagi konkurencyjnej. Jeśli planujesz przeprowadzenie transformacji, ale nie masz doświadczenia we wdrażaniu nowoczesnych technologii, dobrym rozwiązaniem będzie współpraca z wyspecjalizowanym partnerem. Doświadczona firma pomoże Ci zaplanować i przeprowadzić digitalizację oraz przeszkolić Twój zespół.

Jeśli właśnie poszukujesz partnera technologicznego do transformacji cyfrowej, skontaktuj się z nami. Porozmawiamy o Twoich potrzebach oraz zaproponujemy rozwiązania, które pomogą Ci sprawnie zdigitalizować kluczowe obszary Twojej firmy.