Tworzenie backupu danych ma dziś kluczowe znaczenie dla firm z niemal wszystkich branż. Od istnienia kopii zapasowej zależy bezpieczeństwo danych, a co za tym idzie – możliwość odzyskania informacji po awarii i utrzymanie ciągłości działania. Istnieją jednak różne rodzaje backupu, a to, jaki wybierzesz, może znacząco wpłynąć na szybkość odzyskiwania i koszt przechowywania kopii zapasowej. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj backup przyrostowy. Co to jest kopia przyrostowa i w czym ma przewagę nad innymi rodzajami backupu?

Kopia przyrostowa – co to jest?

Administrator tworzący backup plików musi zadecydować między innymi o rodzaju kopii, którą wykona. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje kopii zapasowych:

  • kopie pełne
  • kopie przyrostowe
  • kopie różnicowe.
iStock 11402700081 Cloud4You

Choć każda z nich jest w stanie skutecznie zabezpieczyć dane, różnią się od siebie kilkoma cechami, takimi jak szybkość przywrócenia, obciążenie dysku i koszt utworzenia oraz przechowywania. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego rodzaju kopii, koniecznie poznaj ich cechy i sprawdź, która z nich najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Zanim przejdziemy do omówienia poszczególnych rodzajów kopii zapasowych, warto podkreślić, że wiele danych przechowywanych na komputerze zmienia się powoli lub nie zmienia prawie wcale. Przykładowo, rzadko aktualizujemy system operacyjny czy instalujemy nowe aplikacje. Oznacza to, że tylko niewielka część danych zmienia się codziennie i wymaga regularnej aktualizacji backupu. To, jak wiele Twoich danych ulega modyfikacjom, jest punktem wyjścia do wyboru rodzaju kopii zapasowej.

Czym są więc poszczególne rodzaje kopii i w jakich przypadkach warto się na nie zdecydować?

Kopia pełna

Kopia pełna to kopia zawierająca pełne i kompletne informacje o zabezpieczonym pliku. Może być kopią bazy danych, zawartości dysku, katalogów, zestawu plików lub jakichkolwiek innych informacji, które firma chce chronić. Jej główną zaletą jest szybkie odzyskiwanie – tak zabezpieczone dane można w każdej chwili przywrócić w pierwotnym kształcie, czyli do momentu ostatniego utworzenia kopii pełnej.

it-centrum

Taka kopia, ze względu na kompletność plików i informacji, zajmuje jednak dość dużo miejsca w magazynie danych. Wykonywanie kopii pełnej często, np. codziennie, może okazać się uciążliwe, gdyż za każdym razem powielane będą wszystkie dane. Oznacza to nie tylko długi czas jej tworzenia, ale też wyższe koszty jej przechowywania.

Co więcej, pełna kopia zapasowa zapewnia dostęp jedynie do wersji danych, które zostały zapisane w momencie jej utworzenia. Oznacza to archiwizację pierwotnych zasobów bez uwzględnienia zachodzących w nich zmian i aktualizacji.

Kopia przyrostowa

Tworzenie kopii przyrostowej polega na stworzeniu jednej kopii pełnej, a następnie łańcucha kopii przyrostowych, czyli zawierających informację jedynie o zmianach, jakie zaistniały od czasu wykonania ostatniej kopii. Backup przyrostowy służy więc archiwizacji danych, które zostały zaktualizowane od momentu wykonania ostatniej kopii pełnej. Rozwiązanie to ma wiele zalet – kopia przyrostowa zajmuje o wiele mniej miejsca niż kopia pełna, a czas jej tworzenia jest znacznie krótszy niż w przypadku każdorazowego tworzenia od nowa kopii pełnej.

Kopia przyrostowa może jednak okazać się trudniejsza do odtworzenia. Wówczas system musi przywrócić ostatnio wykonaną kopię pełną, a następnie wszystkie wykonane kolejno kopie przyrostowe, których liczba po pewnym czasie może być naprawdę duża. Im więcej kopii przyrostowych, tym dłużej będzie trwało przywracanie danych.

Kopia różnicowa

Ostatnim rodzajem kopii jest kopia różnicowa, która jest modelem pośrednim pomiędzy dwoma poprzednimi rozwiązaniami. Podobnie jak w przypadku kopii przyrostowej, jej tworzenie rozpoczyna się od kopii pełnej, a następnie wykonuje kopie tych danych, które ulegają zmianie. Różnica polega jednak na tym, że w każdej następnej wersji punktem odniesienia będzie stworzona na początku kopia pełna, a nie poprzednia wersja kopii przyrostowej. Dzięki temu przywrócenie kopii różnicowej jest stosunkowo szybkie, gdyż przywraca się jedynie kopię pełną oraz wybraną kopię różnicową.

Rozwiązanie to ma też jednak wady. Przede wszystkim, jeśli kopia różnicowa z czasem będzie coraz bardziej różnić się od pierwotnej kopii pełnej, może zajmować niemal tyle samo miejsca co ona. Dlatego ten rodzaj kopii nie sprawdzi się w przypadku, gdy zmianom może ulegać znaczna część przechowywanych danych. 

iStock 1058301692 min Cloud4You


Jak działa backup przyrostowy?

Przyjrzyjmy się więc, na czym dokładnie polega tworzenie backupu przyrostowego.

Wyobraź sobie, że dysponujesz folderem plików zawierających dane swoich 200 pracowników. W ciągu ostatnich 3 miesięcy dodałeś 5 plików nowo zatrudnionych osób i zaktualizowałeś dane innych 7 pracowników. Gdybyś chciał utworzyć kopię pełną, musiałbyś skopiować pliki dotyczące wszystkich 200 pracowników. W przypadku backupu przyrostowego musisz natomiast skopiować jedynie te 12 plików, w których wprowadziłeś modyfikacje.

Jak możesz sobie wyobrazić, takie podejście do tworzenia kopii to duża oszczędność miejsca i czasu. Nie musisz przetwarzać, a następnie przechowywać i zabezpieczać ponad 200 kolejnych plików, a jedynie kilkanaście ostatnio zaktualizowanych. W momencie, gdy będziesz chciał przywrócić pliki, wystarczy, że przywrócisz kopię pełną, a następnie wszystkie wykonane po drodze kopie przyrostowe. Może okazać się to dość czasochłonne, ale doświadczony dostawca backupu pomoże Ci to osiągnąć w ramach usługi Disaster Recovery as a Service.

iStock 1013602982 1 1 1 Cloud4You

Kopia pełna, przyrostowa, różnicowa – którą wybrać?

To, który rodzaj kopii zapasowej będzie odpowiedni dla Ciebie, zależy bezpośrednio od Twoich potrzeb, wymagań i budżetu. Wielu naszych klientów decyduje się jednak na wykonanie kopii przyrostowej. 

Kopia przyrostowa to dobry wybór w przypadku, gdy masz ograniczone miejsce na przechowywanie danych. Jeśli jednak Twoim priorytetem jest szybkie odzyskanie danych po awarii, możesz rozważyć utworzenie kopii różnicowej, które są szybsze do przywrócenia. Taka kopia jednak nie sprawdzi się w momencie, gdy spodziewasz się, że wraz z upływem czasu w pierwotnej wersji plików dojdzie do znaczących zmian – wówczas kopia różnicowa może zająć tyle samo miejsca co kopia pełna.

Jeśli chciałbyś utworzyć backup przyrostowy lub znaleźć równowagę między różnymi podejściami do tworzenia backupu, która sprawdzi się w Twojej firmie, skontaktuj się z nami. W Cloud4You oferujemy usługi tworzenia backupu w formie Backup as a Service i będziemy w stanie doradzić, jaki backup najlepiej zabezpieczy Twoje dane bez nadmiernej eksploatacji przestrzeni na dysku.