Incydenty związane z cyberbezpieczeństwem są coraz częstsze. W połowie 2022 roku zanotowano o 35% więcej ataków hakerów na polskie firmy niż na początku roku. W niektórych przypadkach koszty, jakie musiały w związku z tym ponieść organizacje, wyniosły nawet kilka milionów złotych. 

Dlatego właśnie tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń w firmie oraz prowadzenie ciągłego monitoringu systemów informatycznych oraz infrastruktury IT. Sprawdź, jak takie działania mogą pomóc twojej firmie.

Bezpieczeństwo danych w firmie

it-security

Prawie połowa amerykańskich firm doświadczyła naruszenia danych w 2022 roku. Natomiast 88% przedsiębiorstw rozważa wdrożenie zabezpieczeń, aby poprawić cyberbezpieczeństwo. Co ważne, problemy związane z danymi w firmie nie zawsze muszą być związane z atakiem hakerskim. Do utraty cennych zasobów mogą doprowadzić także zdarzenia takie jak zatrzymanie serwera, błędy na dyskach czy ludzkie pomyłki i w ten sposób narazić organizację na straty finansowe i wizerunkowe. 

Właśnie dlatego tak ważne jest wdrożenie zabezpieczeń, które ochronią zasoby firmy przed awariami. W 2021 roku ataki ransomware były przeprowadzane już co kilkanaście sekund! Po dodaniu do tego także innych rodzajów ataków oraz zagrożeń związanych z zawodnością sprzętu i błędów ludzkich, wniosek nasuwa się sam – dane firmowe muszą być chronione nieustannie i z wykorzystaniem jak najlepszych narzędzi.

Czym jest monitoring infrastruktury IT?

Skutecznym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa danych w firmie jest skorzystanie z monitoringu infrastruktury IT. To zespół czynności, które pozwalają obserwować zasoby informatyczne organizacji 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Pozwala to na uzyskanie istotnych informacji związanych z funkcjonowaniem systemów, aplikacji i technologii.

Monitoring infrastruktury IT – na co ma wpływ?

Monitoring infrastruktury IT skupia się na wszystkich komputerach i urządzeniach, które odpowiedzialne są za przetwarzanie danych. Dzięki niemu można zarządzać takimi zasobami jak:

  • komputery;
  • urządzenia sieciowe;
  • serwery;
  • aplikacje;
  • procesy i usługi;
  • technologie.
it centrum

Funkcje monitoringu IT

Monitoring infrastruktury IT jest niezbędnym narzędziem każdej organizacji, w której przetwarzane są dane, np. osobowe. Dzięki niemu można łatwiej zarządzać informacjami i poprawić jakość funkcjonowania całej firmy. Warto jednak wiedzieć, że monitoring infrastruktury IT spełnia dwie podstawowe funkcje:

  • informacyjną – w ramach regularnego monitorowania systemów otrzymujesz dane do analizy i raporty;
  • optymalizacyjną – pomaga uniknąć i zminimalizować ryzyko pojawienia się podobnych błędów w przyszłości, jednocześnie optymalizując zużycie zasobów. 

Co wchodzi w skład monitoringu IT?

W celu przeprowadzenia kompleksowej analizy infrastruktury systemów informatycznych konieczne jest:

  • regularne monitorowanie zdarzeń, komponentów i systemów;
  • przygotowywanie i opracowywanie danych do analizy;
  • audyt i analiza stanu przedsiębiorstwa;
  • tworzenie raportów;
  • monitorowanie aktywności administratorów;
  • analizowanie trendów.

Rodzaje monitoringu

Sam monitoring infrastruktury IT można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżniamy monitoring:

  • reaktywny – dzięki niemu możliwe jest szybkie wykrycie awarii przy wskazaniu źródła problemu;
  • proaktywny – analizuje gromadzone informacje i na ich podstawie prognozuje przyszłe zdarzenia, zwiększając bezpieczeństwo konkretnych komponentów;
  • analityczny – zbiera i analizuje ogromne ilości danych, dzięki którym pomaga ustawić nietypowe zachowania użytkowników czy systemów.
monitoring-it

Monitoring infrastruktury IT – korzyści

Ponad 50% ankietowanych stwierdziło, że monitorowanie infrastruktury IT jest kluczowym elementem prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki temu można osiągnąć przewagę nad konkurencją na różnych obszarach. Sprawdź sam, jakie korzyści może przynieść twojej firmie monitoring infrastruktury IT.

Poprawa bezpieczeństwa danych

Największym atutem monitoringu infrastruktury IT jest zabezpieczenie przed utratą zasobów organizacji. To skuteczna ochrona, która zwiększa bezpieczeństwo informacji zarówno w kontekście występowania błędów użytkowników, jak i kradzieży i ataków zewnętrznych.

Monitoring systemów informatycznych

Podstawowym zastosowaniem jest nadzorowanie infrastruktury informatycznej w firmie. Dzięki temu można kontrolować procesy zachodzące w organizacji w czasie rzeczywistym. Do tego celu wykorzystuje się monitoring aplikacji, usług sieciowych, logów systemowych, procesów oraz zużycia zasobów systemowych.

Szybka informacja o wystąpieniu zagrożenia

Dzięki monitoringowi infrastruktury IT możliwa jest szybka reakcja na zagrożenie. System może automatycznie powiadomić administratora o niebezpieczeństwie, np. korzystając z wiadomości lub wysłania powiadomienia. Istotną zaletą jest fakt, że dzieje się to automatycznie i nie trzeba poświęcać czasu na ciągłe analizowanie danych, ponieważ wszystkim zajmuje się system monitoringu.

iStock 11464478131 Cloud4You
iStock 1146447813 Cloud4You

Monitoring użytkowników i administratorów

Dzięki monitorowaniu infrastruktury IT można zminimalizować skutki występowania błędów, ponieważ wiele z nich można przewidzieć, a co najważniejsze –  błyskawicznie na nie reagować. Co więcej, monitoring IT pozwala również monitorować działania pracowników i administratorów, zmniejszając przy tym ryzyko kradzieży danych oraz poprawiając wydajność pracy.

Zwiększenie komfortu pracy

Pracownicy, którzy mają świadomość wysokiego poziomu bezpieczeństwa, czują się pewniej i odczuwają większy komfort pracy. Wykorzystuje się do tego liczne systemy i technologie, np. przypominające o nadchodzących zadaniach.

Optymalizacja kosztów

Monitoring IT pozwala zoptymalizować koszty w organizacji, ponieważ zapobiega awariom i minimalizuje ryzyko wystąpienia przestojów w działaniu. W efekcie firma nie tylko zyska finansowo, ale nie straci również na wizerunku klientów, np. w wyniku długiego czasu niedostępności.

iStock 11464478132 Cloud4You

Jak stworzyć monitoring infrastruktury IT?

Samodzielne zarządzanie całą infrastrukturą IT w organizacji jest sporym wyzwaniem i na ogół angażuje wiele zasobów. Wiąże się m.in. z inwestycją w specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie, licencje i wykwalifikowanych pracowników, którzy będą w stanie administrować i skutecznie reagować na incydenty. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest powierzenie tej usługi specjalistom.
W Cloud4You oferujemy profesjonalną usługę monitoringu infrastruktury IT, dzięki czemu będziesz mógł skupić się na działaniach biznesowych, a zabezpieczenie zasobów firmy, analizowanie działania systemów, tworzenie raportów i sporządzanie analiz pozostaw specjalistom. Skontaktuj się z nami korzystając z formularza, a nasi pracownicy udzielą odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.