Praca w chmurze pozwala wielu firmom uniezależnić się od kosztownej infrastruktury lokalnej, zwiększyć skalowalność usług oraz lepiej dostosować się do zmieniającego się rynku. Korzystanie na co dzień z chmury obliczeniowej zabezpiecza dane przedsiębiorców oraz ułatwia pracę hybrydową lub zdalną. W poniższym artykule przyjrzymy się najważniejszym zaletom biznesowym programowania w chmurze, które sprawiają, że coraz więcej firm decyduje się na korzystanie ze środowiska chmurowego. Zachęcamy do lektury.

Programowanie w chmurze – czym jest?

Programowanie w chmurze obliczeniowej to termin, który odnosi się do budowania, projektowania, wdrażania oraz zarządzania wieloma aplikacjami w chmurze. Jest to usługa polegająca na udostępnianiu różnych zasobów obliczeniowych za pośrednictwem internetu. Chmura obliczeniowa (cloud computing) znacznie ułatwia codzienną pracę wielu firmom, ponieważ przetwarzanie i zapis danych odbywa się w internecie, w tzw. środowisku chmurowym. Aplikacje nie są uruchamiane lokalnie, z serwera fizycznego, ale internetowo.  W programowaniu w chmurze wykorzystywane są różne modele dostarczania usług, takie jak Infrastructure as a Service (IaaS), Platform as a Service (PaaS) oraz Software as a Service (SaaS).

  • IaaS – pracownicy mają dostęp do podstawowych zasobów obliczeniowych, takich jak np. maszyny wirtualne.
  • PaaS – udostępnia platformy i narzędzia do szybszego tworzenia aplikacji.
  • SaaS – gotowy model do użytkowania, dostępny przez przeglądarkę internetową.

Programowanie w chmurze pozwala na elastyczne dostosowywanie infrastruktury do bieżących potrzeb firmy. Dzięki czemu ich właściciele nie muszą wydawać zbędnych pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu oraz na utrzymanie całej struktury.

Programowanie w chmurze – korzyści dla firm

Przetwarzanie, programowanie w chmurze obliczeniowej ma wiele zalet biznesowych, które przede wszystkim poprawiają efektywność operacyjną danego przedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy najważniejsze z nich.

  1. Dopasowanie do potrzeb biznesowych

Programowanie w chmurze obliczeniowej pozwala firmom w sposób elastyczny dopasowywać zasoby chmury do bieżących potrzeb biznesowych firmy. Mogą swobodnie zwiększać lub zmniejszać m.in. moc obliczeniową, przestrzeń dyskową czy aplikacje, w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Możliwość skalowania eliminuje konieczność posiadania i utrzymania kosztownej infrastruktury na miejscu.

  1. Redukcja kosztów infrastruktury IT

Korzystanie z chmury pozwala firmom znacznie zredukować koszty związane z utrzymaniem tradycyjnej infrastruktury IT. W przypadku korzystania z chmury obliczeniowej firmy płacą jedynie za rzeczywiście wykorzystane zasoby. Rozwiązanie to ułatwia zarządzanie budżetem firmowym.

  1. Wydajność i szybkość wdrażania aplikacji

Programiści mają dostęp do zaawansowanych narzędzi, platform i infrastruktury, dzięki czemu są w stanie szybciej i skuteczniej tworzyć, testować oraz wdrażać nowe aplikacje. Szybszy czas realizacji projektów umożliwia firmom lepsze dopasowanie do zmieniających się wymagań rynku i oczekiwań klientów.

  1. Automatyzacja procesów

Korzystanie z chmury obliczeniowej ułatwia automatyzację wielu procesów biznesowych. W ten sposób można znacznie zredukować liczbę błędów i poprawić efektywność operacyjną.

  1. Bezpieczeństwo danych w chmurze obliczeniowej (cloud computing)

Firmy, które decydują się na programowanie w chmurze, mają pewność, że ich dane są dobrze chronione przed cyberatakami oraz odpowiednio szyfrowane. Dostawcy usług chmurowych stosują nowoczesne metody szyfrowania, wielopoziomowe uwierzytelnianie, systemy monitorowania i zaawansowane procedury backupu.

Programowanie w chmurze z Cloud4you

Nawiązując współpracę z Cloud4You, nasi klienci mają możliwość skorzystania z trzech rodzajów chmur obliczeniowych – publicznej, prywatnej oraz hybrydowej. W ten sposób mogą precyzyjnie dostosować infrastrukturę IT do indywidualnych potrzeb i celów biznesowych.  Chmura publiczna to rozwiązanie oferujące dostęp do zasobów, takich jak serwery czy aplikacje poprzez internet. Jest to idealny wybór dla firm, które szukają rozwiązania ekonomicznego, które można skalować. Klientom, którzy stawiają na pełną kontrolę i maksymalne bezpieczeństwo, polecamy natomiast chmurę prywatną. Środowisko chmurowe jest przeznaczone wyłącznie dla jednej organizacji.  Chmura hybrydowa stanowi natomiast połączenie obu wspomnianych modeli. Firmy mogą przechowywać wrażliwe dane w środowisku prywatnym i jednocześnie korzystać z mocy obliczeniowej chmury publicznej.

Podsumowanie

Programowanie w chmurze obliczeniowej, czyli wdrażanie, projektowanie i zarządzanie wieloma aplikacjami, przynosi firmom wiele korzyści. Do zalet biznesowych na pewno można zaliczyć m.in.: skalowalność i elastyczność, automatyzację wielu procesów czy też wydajność i szybkość wdrażania aplikacji. Korzystający z naszych usług klienci, mogą zdecydować się na chmurę prywatną, publiczną lub hybrydową, w zależności od potrzeb i wielkości organizacji.