Rynek usług cloud rozwija się dynamicznie – aż 60% danych przedsiębiorstw przechowywanych jest w chmurze. Jeśli więc chcesz wyprzedzić konkurencję i zyskać przewagę, również powinieneś rozważyć wykorzystywanie ich w swojej firmie. 

Na rynek cloud computingu składają się w głównej mierze 3 rodzaje chmury obliczeniowej – Software as a Service, Platform as a Service i Infrastructure as a Service. Czym się różnią i kiedy warto je wykorzystać w swojej organizacji? 

Cloud computing – co to jest?

Chmura obliczeniowa jest modelem przetwarzania danych, w którym klient może korzystać z firmowych zasobów dostawcy za pośrednictwem sieci. W ten sposób możliwe jest używanie m.in. mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej, sztucznej analizy czy różnego rodzaju usług. 

Usługi chmurowe pozwalają na korzystanie z ogromnych przestrzeni magazynowych i mocy obliczeniowej bez inwestycji w sprzęt, ponieważ są dostępne w pełni online. Zapewniają w ten sposób niemal natychmiastową komunikację pomiędzy centrami danych, które mogą znajdować się w dowolnych miejscach na świecie. 

Sama chmura jest zespołem połączonych ze sobą serwerów, czyli programów lub maszyn, na których dane są przechowywane i przetwarzane. Można je łączyć za pomocą sieci prywatnej lub publicznej. 

Rodzaje chmury obliczeniowej – różnice SaaS, PaaS i IaaS

Wyróżniamy 3 najpopularniejsze rodzaje usług chmurowych: SaaS, PaaS i IaaS. Na ostateczny wybór ma wpływ m.in. wielkość organizacji, posiadane zasoby czy dostępne środki finansowe. Rozwiązania te różnią się od siebie, dlatego warto poznać ich ogólną charakterystykę.

cloud-safety

SaaS

Software as a Service jest jednym z najbardziej znanych typów usług chmurowych – szacuje się, że wartość rynku SaaS wynosi około 200 miliardów dolarów. Polega ona na dostarczaniu gotowych rozwiązań, które można wykorzystać w firmie, na przykład poczty elektronicznej, dysków internetowych czy aplikacji biznesowych. Jako klient musisz jedynie opłacić licencję, a dostarczeniem i utrzymaniem usługi zajmuje się zewnętrzny dostawca, na przykład Cloud4You. 

cloud-backup

Do najważniejszych zalet modelu Software as a Service należą:

 • prostota – wystarczy wybrać oprogramowanie i rozdzielić licencję pomiędzy użytkowników;
 • wygoda – opłacanie stałej kwoty (w określonych odstępach czasu), dzięki czemu masz większą kontrolę nad finansami firmy;
 • oszczędność czasu – dzięki SaaS możesz stosunkowo szybko skorzystać z rozwiązań chmurowych, nie musząc przy tym monitorować infrastruktury fizycznej.

PaaS 

Platform as a Service jest usługą, która polega na udostępnieniu przez dostawcę wirtualnego środowiska pracy. Podobnie jak w przypadku SaaS model rozliczenia jest abonamentowy. Programiści często korzystają z tego rozwiązania, ponieważ otrzymują gotowy ekosystem dostosowany do ich potrzeb – nie muszą wówczas martwić się konfiguracją i utrzymaniem systemu. W efekcie mogą zająć się wyłącznie tworzeniem oprogramowania. 

Najważniejsze zalety modelu PaaS:

 • optymalizacja – pracownicy nie muszą tracić energii i czasu na utrzymanie platformy i mogą skupić się na swoich głównych obowiązkach, co przełoży się na wyższą efektywność;
 • oszczędność pieniędzy – PaaS nie wymaga inwestycji w infrastrukturę IT, przez co możesz przeznaczyć środki na inne obszary rozwoju firmy;
 • centralizacja – wszystkie dane mogą być przechowywane na jednej platformie, do której dostęp mają wszystkie zespoły, co ułatwia komunikację między nimi.

IaaS

Infrastructure as a Service jest usługą dostarczania infrastruktury, czyli serwera w chmurze. W efekcie klient jest w stanie wypożyczyć sprzęt lub oprogramowanie na dowolny okres. To idealne rozwiązanie w firmach, które potrzebują dodatkowych zasobów, kiedy pojawi się taka potrzeba. Dzięki temu organizacja może się rozwijać, nie posiadając infrastruktury lokalnej. Dostawca usług chmurowych hostuje sprzęt fizyczny w centrum danych, z którego udostępniany on jest klientowi za pośrednictwem chmury publicznej, prywatnej lub hybrydowej.

Najważniejsze zalety modelu IaaS:

 • skalowalność – dzięki niemu możesz w prosty sposób skalować projekty i rozwijać je w miarę wzrostu potrzeb;
 • dostosowany do potrzeb klienta – IaaS umożliwia zbudowanie wirtualnej infrastruktury, która jest dostosowana do twoich wymagań;
 • obniżenie kosztów – nie musisz inwestować w sprzęt i infrastrukturę IT, ponieważ IaaS umożliwia ci korzystanie z zasobów udostępnianych przez dostawcę.
praca-w-chmurze

Który model chmury obliczeniowej wybrać?

Odpowiedni dobór narzędzi może zwiększyć efektywność zespołu i poprawić komfort pracy oraz wyniki finansowe. Przed inwestycją w rozwiązania cloud warto więc dowiedzieć się, w jakich sytuacjach stosuje się ich konkretne rodzaje.

it-security

Zastosowania SaaS

Software as a Service jest bezpiecznym rozwiązaniem, które zapewnia możliwość centralizacji danych i uproszczonego dostępu do nich. Może być przydatne m.in. w:

 • oprogramowaniu do szyfrowania danych
 • systemach płatności 
 • przechowywaniu wrażliwych danych
 • systemach CRM i przeznaczonych do zarządzania procesami biznesowymi.

Zastosowania PaaS

Platform as a Service zdecydowanie ułatwia pracę, programistów. Wszystko za sprawą dostarczenia zoptymalizowanego środowiska, które pozytywnie wpływa na wydajność i komfort pracy. Platformy PaaS:

 • umożliwiają korzystanie z różnych języków programowania
 • zapewniają dostęp do systemu CI/CD (ciągłej integracji i wdrażania)
 • mogą być wykorzystywane do zarządzania danymi klientów (podobnie jak SaaS), przez co są pomocne w systemach CRM. 

Warto mieć na uwadze, że PaaS pozwala skrócić czas wdrożenia nowych produktów i usług oraz obniżyć koszty produkcji. Konieczne jest jednak przeszkolenie zespołów i wsparcie wykwalifikowanych specjalistów. 

Zastosowania IaaS

Ten model usług chmurowych jest wykorzystywany w przypadku usług informatycznych, które intensywnie zużywają zasoby, np. do:

 • tworzenia rozbudowanych stron internetowych
 • hostowania usług 
 • budowy aplikacji i oprogramowania
 • przechowywania i odzyskiwania danych (pomoże zachować ciągłość działania w przypadku awarii)
 • pracy ze sztuczną inteligencją (jest w stanie udostępnić zasoby IT, które są intensywnie wykorzystywane (procesory, pamięć, przepustowość i ogromna ilość danych).

IaaS jest infrastrukturą przeznaczoną przede wszystkim dla dużych firm, które pracują nad złożonymi projektami. Warto wiedzieć, że do jej obsługi konieczne są kwalifikacje i umiejętności, dlatego w tej kwestii najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom. W Cloud4You zajmujemy się kompleksowym wdrożeniem i obsługą rozwiązań IaaS, podobnie jak pozostałych usług chmurowych – jeśli masz pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.

Usługi cloud computing – podsumowanie

Niezależnie od tego, w jakiej branży działa Twoja firma, usługi cloud mogą pomóc Ci znacznie zoptymalizować jej działanie, wygenerować oszczędności i zwiększyć przewagę konkurencyjną. Za pomocą chmury obliczeniowej zwiększysz komfort pracy (również zdalnej), poprawisz jakość świadczonych usług i przyspieszysz proces produkcyjny. 

Jeśli nie wiesz, który model usług cloud wybrać, skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą Ci przeanalizować Twoje potrzeby i dokonać właściwego wyboru. W Cloud4You przejmiemy wdrożenie i zarządzanie Twoimi usługami chmurowymi w dowolnym wybranym przez Ciebie modelu.