Rynek cloud rozwija się niezwykle dynamicznie. Połowa firm na całym świecie przechowuje swoje dane w chmurze, a do 2025 roku aż 100 zetabajtów (czyli 100 miliardów terabajtów!) danych będzie znajdować się właśnie na serwerach cloud. Informacje mogą być przechowywane w chmurze publicznej lub prywatnej. 

Tę drugą opcję umożliwia między innymi serwer NAS, dzięki któremu firmy mogą zyskać wygodny dostęp do ogromnej ilości danych w dowolnym momencie. Sprawdź, co to jest NAS i czy warto stworzyć z jego pomocą własną chmurę.

Co to jest serwer NAS?

Serwer NAS (Network Attached Storage) to urządzenie, którego zadaniem jest przechowywanie i udostępnianie gwałtownie rosnącej ilości danych. Jego głównym elementem jest dysk twardy, który podłączony jest bezpośrednio do routera. Dzięki temu dane przechowywane są w sieci i szyfrowane tak, aby były odczytywane jedynie przez upoważnione urządzenia.

Serwery NAS obsługują dysk sieciowy, w którym znajdują się wspólne biblioteki multimediów. Umożliwia to tworzenie prywatnej chmury, w której można przechowywać pliki, udostępniać dokumenty, tworzyć kopie zapasowe i uzyskiwać dostęp do zasobów. W efekcie użytkownik ma stały dostęp do serwera z dowolnego miejsca na świecie, nawet w sytuacji, gdy nie jest się fizycznie w pobliżu urządzenia.

Serwer NAS można wykorzystać zarówno do użytku indywidualnego, jak i w dużych organizacjach. Tak naprawdę każdy, kto zarządza sporą ilością danych może wykorzystać prywatną chmurę. Najpopularniejsze zastosowania serwera NAS to:

  • możliwość stworzenia chmury prywatnej;
  • połączenie urządzeń działających w obrębie danej sieci;
  • odtwarzanie plików multimedialnych znajdujących się na serwerze NAS;
  • tworzenie i przechowywanie kopii zapasowej;
  • przechowywanie i współdzielenie plików;
  • zapisywanie wideo z kamer monitoringu.
iStock 1217469636 1 Cloud4You

Chmura publiczna i chmura prywatna

Przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu przechowywania danych warto zapoznać się ze specyfiką chmury publicznej oraz prywatnej.

Chmura publiczna 

Chmura publiczna jest usługą cloud, która oferowana jest przez dostawców za pośrednictwem publicznej sieci internetowej. Cała infrastruktura (dyski, sprzęt i systemy) znajduje się właśnie u usługodawcy. Przykładem takiego rozwiązania jest Microsoft Azure, Google Cloud Platform czy Amazon Web Services. Zarówno serwery NAS, jak i chmura publiczna nie mają stałej ceny. Najczęściej płaci się za realne wykorzystanie, a dodatkowo uzależniona jest od specyfikacji, liczby użytkowników i aplikacji. Jeśli nie potrzebujesz dużej ilości danych, lepsza może okazać się chmura publiczna, ponieważ nie trzeba płacić opłaty startowej i inwestować w sprzęt (serwer, dyski itp.).

Ponadto usługodawców obowiązują liczne regulacje, audyty i poświadczenia bezpieczeństwa. Najczęściej posiadają oni certyfikaty SOC (1, 2, 3), SSAE 16, ISO/IEC 27001, ISO/IEC 27017 oraz ISO/IEC 27018. Mimo tego dane mogą paść ofiarą sprawnego hakera lub błędu ludzkiego. Co więcej, nieprawidłowo przeprowadzona konfiguracja chmury może wiązać się z wyższymi rachunkami za zużycie oraz niższym poziomem bezpieczeństwa. Właśnie dlatego należy wybrać sprawdzonego i rzetelnego dostawcę usług cloud. 

iStock 1313942887 Cloud4You

Chmura prywatna

W przypadku, gdy firma przechowuje spore ilości danych (rzędu co najmniej kilkunastu terabajtów), optymalnym rozwiązaniem będzie przechowywanie plików na prywatnym serwerze NAS. Kupno samego routera i dysków twardych będzie bardziej opłacalne niż uiszczanie miesięcznej opłaty dla usługodawcy chmury publicznej.

Wbrew pozorom serwery NAS są stosunkowo łatwe w obsłudze. Posiadają preinstalowane oprogramowanie, które jest intuicyjną aplikacją ułatwiającą konfigurację i obsługę serwerów. Dzięki temu w prosty sposób można przechowywać dowolną ilość danych i korzystać z nich niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz.

Wyjątkowo wrażliwe dane lepiej trzymać na prywatnych serwerach. NAS posiada zabezpieczenia cyfrowe i szyfrowanie danych, dzięki czemu trudniej jest ukraść informacje. Ponadto użytkownik ma możliwość zarządzania dyskami w dowolnym momencie.

Zalety korzystania z serwera NAS

Serwery NAS są świetnym rozwiązaniem dla dużych firm i korporacji, ale także mikroprzedsiębiorstw i klientów indywidualnych. Jakie są główne zalety NAS?

Wygoda

Serwery NAS przede wszystkim są bardzo wygodne – poprawiają komfort pracy i przechowywania danych. Dzięki połączeniu dysków z siecią lokalną w prosty sposób można przesyłać dokumenty pomiędzy urządzeniami oraz uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego upoważnionego urządzenia. Firmy mogą w ten sposób korzystać z ogromnej ilości danych w błyskawicznym czasie i sprawnie pracować zdalnie. Natomiast indywidualni użytkownicy są w stanie błyskawicznie przesłać pliki (zdjęcia, filmy) na serwer, zwalniając w ten sposób miejsce na telefonie.

Wszechstronność

Urządzenia NAS są wielofunkcyjne. Poza główną funkcją przechowywania danych w chmurze prywatnej mogą odgrywać rolę biblioteki multimediów, serwera VPN, serwera WWW, a nawet serwera pocztowego. Przed inwestycją w NAS warto jednak sprawdzić, czy konkretny model obsługuje wymagane funkcje. 

praca-w-chmurze

Dużo miejsca na pliki

W przypadku wykorzystania serwera NAS masz niemal nieograniczone możliwości. Możesz poszerzać pojemność swojej chmury prywatnej, ponieważ większość z nich posiada specjalne kieszenie nawet na kilkadziesiąt dysków, więc łączna pojemność może wynosić nawet kilkaset terabajtów.

Bezpieczeństwo

W przypadku przechowywania danych kluczowe jest ich bezpieczeństwo. W przypadku serwerów NAS informacje są zaszyfrowane, a dostęp do zasobów mają tylko wybrane urządzenia, które połączyły się z siecią. Co więcej, jako administrator sieci możesz zdefiniować uprawnienia i zarządzać danymi. Jesteś w stanie ukryć pliki, udostępnić konkretne katalogi danemu urządzeniu oraz błyskawicznie odzyskać kopię zapasową.

Jak skonfigurować serwer NAS?

W celu stworzenia domowej chmury prywatnej przy wykorzystaniu serwera NAS potrzebujesz:

  • serwera NAS;
  • dysków twardych;
  • urządzenia z kartą sieciową, które podłączysz do systemu NAS.

Na początku musisz podłączyć serwer NAS do Internetu za pośrednictwem routera. Kolejnym krokiem jest konfiguracja urządzenia i nadanie odpowiednich uprawnień. Można w tym miejscu zdefiniować dostęp do konkretnych zasobów, określić role użytkowników itp.

Nasi specjaliści zajmują się kompleksową konfiguracją i obsługą chmury prywatnej na serwerze NAS. Dzięki temu nie musisz martwić się tym procesem.

Podsumowanie

Jeśli potrzebujesz bezpiecznego sposobu na przechowywanie dużej ilości danych, prywatny serwer NAS będzie świetnym wyborem. Dzięki niemu możesz skonfigurować prywatną chmurę, która będzie bezpieczna, skalowalna i wyjątkowo wygodna. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat serwerów NAS, skontaktuj się z nami – nasi specjaliści udzielą Ci dodatkowych informacji i pomogą we wdrożeniu.

migracja-do-chmury