Serwer w chmurze – co to jest? Ceny i opinie
Gwałtowny rozwój technologii oraz rosnąca popularność pracy zdalnej sprawiły, że coraz więcej firm wdraża rozwiązania chmurowe. Badanie przeprowadzone przez Cloudwards z czerwca 2022 roku pokazało, że zdecydowało się na to już 94% firm. Jednym z takich rozwiązań jest serwer w chmurze. Czym jest serwer cloud i jakie niesie korzyści dla biznesu?
Serwer a chmura – podstawowe różnice
Zarówno chmura, jak i serwer to usługi, których zadaniem jest przechowywanie danych oraz udostępnianie plików i oprogramowania uprawnionym użytkownikom.
Chmura to usługa przechowywania plików w pamięci masowej dostarczanej przez dostawcę. Gwarantuje ona znaczną elastyczność i skalowalność i pozwala w prosty sposób zarządzać danymi. Jest również wygodna dla użytkowników, ponieważ uzyskanie dostępu do plików wymaga jedynie połączenia z Internetem. Co więcej, w ostatnich latach znacznie poprawiło się bezpieczeństwo chmury i dziś ryzyko wycieku danych może być właściwie wyeliminowane dzięki wdrożeniu odpowiednich zabezpieczeń.
Serwer natomiast jest usługą, która również zapewnia przechowywanie danych, jednak wszystkie pliki znajdują są na lokalnym, fizycznym nośniku. Dostęp do niego mają jedynie osoby upoważnione, czyli najczęściej pracownicy dostawcy lub klienta, co niewątpliwie zwiększa bezpieczeństwo danych.
Co to jest serwer w chmurze?
Serwer w chmurze to rozwiązanie, które łączy zalety serwera lokalnego z usługami chmurowymi. Serwer w chmurze jest usługą, która udostępnia serwer fizyczny za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu uprawnieni użytkownicy mogą mieć ułatwiony dostęp do zasobów i korzystać z danych, aplikacji i innych usług z dowolnego miejsca, z którego mają dostęp do Internetu.
Istnieją trzy podstawowe modele dostarczenia usługi serwera w chmurze, na które organizacja może się zdecydować w zależności od potrzeb:
- Infrastructure as a Service (IaaS) – serwer udostępniany jest bezpośrednio na żądanie użytkownika, co w efekcie przekłada się na redukcję kosztów związanych ze sprzętem, a także ograniczenie zużycia energii;
- Platform as a Service (PaaS) – serwer używany jest do udostępniania różnego rodzaju platform, dzięki czemu deweloperzy mogą szybko tworzyć aplikacje mobilne i webowe, nie przejmując się konfigurowaniem infrastruktury związanej z serwerami, magazynami i bazami danych;
- Software as a Service (SaaS) – serwer wykorzystywany jest w celu udostępniania oprogramowania, dzięki czemu na żądanie konkretnej jednostki dostarczane są do niej określone aplikacje, a na dostawcy spoczywa obowiązek konfiguracji i zarządzania nimi, by sprawnie działały w danym środowisku.
Serwer jest hostowany w centrum danych u dostawcy usługi chmurowej, i to właśnie na dostawcy spoczywa obowiązek utrzymywania, monitorowania, zabezpieczania, aktualizowania i administrowania infrastruktury fizycznej serwera w chmurze. Zdejmuje to z organizacji uciążliwy i kosztowny obowiązek samodzielnego inwestowania w sprzęt, wdrażania środków bezpieczeństwa oraz zatrudniania dodatkowych specjalistów od infrastruktury IT.
Serwer cloud – najważniejsze zalety
Serwery chmurowe to rozwiązanie, które warto rozważyć ze względu na jego liczne zalety. Należą do nich między innymi:
- Skalowalność
Serwery cloud umożliwiają jednostce nieograniczoną moc obliczeniową, ilość pamięci i przestrzeni dyskowej. Dzięki temu firma może obsługiwać coraz większą liczbę użytkowników, a co za tym idzie – klientów. Serwer w chmurze będzie więc dobrym rozwiązaniem dla szybko rozwijających się organizacji.
- Bezpieczeństwo
Serwery w chmurze są bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ nie są podatne na przeciążenia wynikające ze zbyt wielkiej ilości użytkowników. Co więcej, wszelkie problemy są odizolowane od środowiska lokalnego, więc dane i informacje przechowywane na serwerze nie zostaną uszkodzone.
- Efektywność
Ze względu na połączenie mocy obliczeniowej pomiędzy poszczególnymi serwerami wirtualnymi mogą one działać pod wysokim obciążeniem. Dzięki temu mogą być kluczowym rozwiązaniem w przypadku tworzenia zaawansowanego oprogramowania lub aplikacji.
- Elastyczność
Serwery w chmurze są bardzo wygodne, ponieważ umożliwiają użytkownikom korzystanie z ich zasobów z dowolnego miejsca na świecie. W efekcie pracownicy stają się niezależni od miejsca pracy i elastyczni. Ponadto serwery w chmurze są w stanie znieść różne obciążenia, efektywnie skalując swoją moc obliczeniową do zmiennych wymagań.
- Niskie koszty
Istotną zaletą w kontekście wdrożenia serwera chmurowego są stosunkowo niskie koszty. Związane są one z brakiem konieczności zakupu sprzętu, ograniczeniem kosztów zużycia energii oraz opłatą za rzeczywiste zużycie. W ten sposób można zarządzać mocą obliczeniową i zasobami serwerów, skalując je do aktualnych wymagań.
Serwer w chmurze – czy warto?
W kolejnych latach można oczekiwać dalszego wzrostu popularności serwera w chmurze. Według prognoz Cybersecurity Ventures do 2025 roku w chmurze będzie przechowywanych ponad 100 zettabajtów danych.
Co więcej, zalety cloud serwera doceniają nie tylko przedsiębiorstwa, ale też ich pracownicy. Dzięki temu rozwiązaniu zyskali oni możliwość pracy zdalnej lub znacznie poprawił się jej komfort. Ale nie chodzi tu tylko o home office – aż 34% badanych preferuje rozwiązania chmurowe również w przypadku pracy stacjonarnej.
Podsumowując, serwer w chmurze to usługa, która łączy wydajność i niezawodność tradycyjnych serwerów z wygodą, elastycznością i szybkością działania chmury obliczeniowej. Może okazać się doskonałym rozwiązaniem dla firm, które:
- planują się stale rozwijać i obsługiwać coraz większą liczbę użytkowników;
- chcą zapewnić pracownikom komfort pracy zdalnej i hybrydowej;
- potrzebują wygodnego dostępu do danych przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego poziomu ich bezpieczeństwa.
Ile kosztuje serwer w chmurze? Cena rozwiązania zależy między innymi od wybranego modelu usługi i wykorzystywanej przestrzeni. Jeśli właśnie rozważasz wdrożenie takiego rozwiązania w swojej organizacji lub poszukujesz sprawdzonego dostawcy, skontaktuj się z nami. Bezpłatnie udzielimy Ci dodatkowych informacji oraz doradzimy, jak najlepiej wdrożyć serwer w chmurze.