Serwer w chmurze – czy się opłaca?
Aby obniżyć koszty prowadzenia infrastruktury informatycznej, coraz więcej firm decyduje się na rozwiązania chmurowe. Przechowywanie i przetwarzanie danych na serwerach w chmurze jest zatem nie tylko opłacalne pod kątem finansowym, ale też dużo bezpieczniejsze i bardziej korzystne. Rozwój nowoczesnych rozwiązań informatycznych sprawił, że firmy potrzebują wydajnych i niezawodnych narzędzi, dzięki którym będą mogły sprostać wymaganiom współczesnego rynku. W poniższym artykule omówimy, czym jest serwer w chmurze (serwer cloud) i dlaczego warto na niego postawić? Zapraszamy.
Co to jest serwer w chmurze?
Serwer w chmurze to forma infrastruktury informatycznej, w której zasoby obliczeniowe, pamięć masowa oraz inne usługi są przechowywane i udostępniane firmom poprzez internet. Serwery w chmurze są zazwyczaj administrowane przez firmy zewnętrzne, w ramach usług outsourcingowych. Zamiast korzystać z fizycznych serwerów znajdujących się w siedzibie firmy, użytkownicy uzyskują dostęp do zasobów za pomocą infrastruktury dostarczanej przez dostawcę usług chmurowych. Serwery w chmurze działają w oparciu o wirtualizację, która pozwala na podział fizycznych zasobów serwerowych na niezależne jednostki wirtualne. W ten sposób firmy mają szybki dostęp do mocy obliczeniowej, pamięci i przestrzeni dyskowej. Dane oraz aplikacje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie i urządzenia podłączonego do sieci.
Modele usług chmurowych oferują trzy, różne poziomy dostępu do zasobów i funkcjonalności.
- Infrastructure as a Service (IaaS) – użytkownik korzysta z serwera na żądanie, wskutek czego nie musi inwestować w zakup sprzętu.
- Platform as a Service (PaaS) – usługa umożliwiająca instalację platform programistycznych (do tworzenia aplikacji itp.) na zewnętrznych serwerach chmurowych.
- Software as a Service (SaaS) – użytkownik może korzystać z oprogramowania udostępnionego przez dostawcę, który odpowiada za jego konfigurację i utrzymanie w odpowiednim środowisku.
Zalety serwera w chmurze
Czy korzystanie z serwerów w chmurze się opłaca? Poniżej omawiamy najważniejsze zalety tego rozwiązania!
- Elastyczność
Dzięki przechowywaniu danych na serwerze w chmurze firmy mogą dostosowywać swoje zasoby do bieżących potrzeb. Użytkownik może zwiększać lub zmniejszać moc obliczeniową, pamięć i przestrzeń dyskową w zależności od wymagań.
- Zmniejszenie kosztów usług
Przedsiębiorca płaci tylko za faktycznie wykorzystane zasoby na serwerze. Nie musi kupować drogiego sprzętu oraz oprogramowania, które stale należy aktualizować.
- Dostępność niezależnie od lokalizacji
Serwery w chmurze umożliwiają dostęp do danych i aplikacji z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Pracownicy mogą korzystać z danych firmy, bez względu na to, w jakiej znajdują się lokalizacji. Rozwiązanie to wspiera model pracy zdalnej lub hybrydowej.
- Skalowalność
Korzystając z serwerów w chmurze, można z łatwością rozszerzać lub zmniejszać dostępne zasoby. Skalowalność dotyczy zarówno mocy obliczeniowej, jak i przestrzeni dyskowej.
- Bezpieczeństwo danych
Przechowywanie danych na serwerach w chmurze jest rozwiązaniem bezpiecznym. Dane są szyfrowane i przechowywane w chronionych centrach danych. Można tworzyć kopie zapasowe oraz monitorować to, co dzieje się na serwerach w czasie rzeczywistym.
Zarządzanie serwerami chmurowymi
W Cloud4You serwery w chmurze są hostowane w profesjonalnych i odpowiednio zabezpieczonych centrach danych. Nasz zespół odpowiada za utrzymanie, monitorowanie, aktualizowanie i administrowanie infrastrukturą fizyczną serwerów. Dzięki temu nasi klienci nie muszą inwestować w kosztowny sprzęt ani wdrażać własnych środków bezpieczeństwa. W ten sposób można wyeliminować również konieczność zatrudniania specjalistów do zarządzania infrastrukturą IT. Oferujemy kompleksowe wsparcie, które pozwala firmom skupić się na realizacji ich celów biznesowych.
Podsumowanie
Przedsiębiorcy, którym zależy na bezpiecznym i elastycznym przechowywaniu i przetwarzaniu danych, decydują się na skorzystanie z usługi zarządzania serwerami w chmurze. Jest to rozwiązanie opłacalne, ponieważ wiąże się z dużo niższymi kosztami, gdyż nie trzeba prowadzić własnej infrastruktury informatycznej. Dodatkowo serwer w chmurze lepiej zabezpiecza dane i ułatwia korzystanie z nich z każdego miejsca na świecie, wystarczy mieć dostęp do internetu.